sprawozdanie z praktyk

Jak napisać sprawozdanie z praktyk?

Jak napisać sprawozdanie z praktyk zawodowych?

Uczniowie techników, szkół zawodowych i policealnych oraz studenci  – wszyscy oni zobligowani są do odbycia praktyk zawodowych. W zależności od stopnia edukacji, zakres obowiązków praktykanta w zakładzie pracy może być różny, jednak sens pozostaje ten sam – przygotować do wykonywania określonego zawodu. Tak więc niezależnie od tego, czy uczęszczasz do szkoły, czy też studiujesz, ten poradnik jest stworzony dla Ciebie. Krok po kroku dowiesz się jak napisać sprawozdanie z praktyk.



Znalazłeś już odpowiedni zakład pracy, przekazałeś niezbędne dokumenty i zostałeś przyjęty w charakterze praktykanta. Następnie spędziłeś tam w wyznaczonym terminie określoną liczbę godzin, niezbędną do zaliczenia nauki. Mamy głęboką nadzieję, że ominęło Cię słynne „parzenie kawy”, tak popularne wśród głównych zajęć młodych praktykantów i stażystów. Nie narzekaj, jeśli kazano Ci kserować kilkadziesiąt stron dokumentów. Uwierz nam, że obsługa urządzeń biurowych to również cenna umiejętność.

Zobacz też: Wzór CV do pobrania

A teraz pora przejść do konkretów. Masz do napisania sprawozdanie z praktyki. Warto zrobić to dobrze i starannie. Kto wie, czy Twój przyszły pracodawca nie będzie chciał zasięgnąć informacji o tym, czego się nauczyłeś?

Sprawozdanie z praktyk zawodowych – o czym należy pamiętać?

Zanim zabierzemy się do pisania, warto przyswoić kilka na pozór banalnych, ale niezmiernie istotnych zasad. Oto one:

  • Unikaj „lania wody” i nie wyolbrzymiaj swojej roli. Nikt nie uwierzy, jeżeli napiszesz, że powierzono Ci jakieś niezmiernie ważne zadanie.
  • Zadbaj o poprawność gramatyczną i ortograficzną. Błędy sprawią, że Twoje sprawozdanie będzie wyglądać niechlujnie, jakby pisane na kilka minut przed oddaniem.
  • Stosuj akapity i jednolitą czcionkę. Wyjustuj tekst, aby nadać całości estetyczny wygląd.
  • Upewnij się czy Twoja szkoła lub uczelnia nie mają szczegółowych wytycznych, co do końcowej wersji dokumentu.

Jak napisać sprawozdanie z praktyk – wzór

Przygotuj najpierw swój dzienniczek praktyk. Będzie on podstawą do napisania odpowiedniego sprawozdania. Jeśli jednak nie musiałeś go prowadzić, a w czasie wykonywania powierzonych Ci obowiązków nie zrobiłeś sobie notatek – teraz jest na to czas. Przypomnij sobie dokładnie co robiłeś i czego się nauczyłeś. To znacznie ułatwi stworzenie raportu.

Teraz po kolei dowiesz się, jak może wyglądać przykładowe sprawozdanie z praktyk.



  1. Skonstruuj stronę tytułową. Nawet jeśli Twoje sprawozdanie zajmie niewiele miejsca (może tylko jedną stronę), warto poświęcić parę minut na elegancką i profesjonalnie wyglądającą oprawę dokumentu. Pamiętając o właściwym rozmieszczeniu, skonstruuj stronę tytułową z następujących elementów:
    • Nazwa Twojej uczelni lub szkoły
    • Tytuł: „Sprawozdanie z praktyk zawodowych” (najlepiej wyróżnioną czcionką)
    • Miejsce odbywania praktyk oraz dokładne daty ich trwania
    • Twoje imię i nazwisko
    • Kierunek kształcenia (jeśli jesteś studentem, dopisz nazwę specjalizacji, rok studiów i numer indeksu)
    • Miejsce i czas sporządzenia sprawozdania (np. Warszawa 2020)
  2. Część właściwa:
    • Zacznij od miejsca, gdzie odbywałeś praktyki. Podaj jego dokładną nazwę. Możesz również napisać czym dana firma/urząd się zajmuje. Jeszcze raz podaj daty swoich praktyk. Możesz wspomnieć nazwisko osoby, która była Twoim opiekunem.
    • Wykorzystując dzienniczek praktyk lub swoje notatki, opisz wszystkie czynności, jakie wykonywałeś w czasie praktyk. Jeśli miałeś okazję pracować w różnych działach firmy lub zaznajamiać się ze specyfiką różnych stanowisk – koniecznie to uwzględnij. Wspomnij też np. o aktach prawnych, czy regulaminach, jakie zdążyłeś poznać. Ponadto nie wstydź się napisać, że kserowałeś dokumenty. Możesz to ładnie ująć pisząc, iż do Twoich zadań należała obsługa urządzeń biurowych. Brzmi dobrze, prawda?
  3. Na koniec warto stworzyć podsumowanie i dodać coś od siebie. Mogą to być np. wnioski, jakie nasunęły Ci się w trakcie wykonywania obowiązków lub korzyści płynące z odbycia praktyk.




Jak widać, napisanie sprawozdania z praktyk zawodowych wcale nie jest trudną sprawą. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu, a na pewno napiszemy coś, co nie tylko zadowoli naszego opiekuna praktyk, ale i nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *