Leasing pracowniczy to stosunkowo nowa forma zatrudniania pracowników. Zasada jej działania opiera się na dość prostym schemacie, który zakłada, że jedna firma A wypożycza lub wynajmuje pracowników z firmy B bądź też z agencji pracy tymczasowej. Opisywane rozwiązanie posiada naturalnie sporą ilość zalet, jednak tym, co najistotniejsze jest fakt, iż umożliwia elastyczne dopasowanie ilości i kwalifikacji pracowników do indywidualnych potrzeb danej firmy.
Leasing pracowniczy – czy to legalne?
W Polsce leasing pracowników jest formą zatrudnienia w pełni legalną, którą regulują przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. Co prawda samo określenie „leasing pracowniczy” nie figuruje we wspomnianym Kodeksie Pracy, niemniej Art. 174 KP dopuszcza sytuację, w której – po uzyskaniu pisemnej zgody pracownika – pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu podjęcia pracy u innego pracodawcy. Czas wykonywania pracy u drugiego z pracodawców musi zostać określony w porozumieniu zawartym pomiędzy pracodawcami. Warto przy tym dodać, iż w praktyce istnieją dwa typy leasingu pracowniczego. Mowa o leasingu z firmy do firmy oraz o leasingu z agencji pracy. Naturalnie w oby nadmienionych przypadkach, niezbędne jest uzyskanie pisemnej zgody pracownika.
Zalety leasingu pracowniczego
Leasing pracowniczy to alternatywna forma zatrudnienia, która z roku na rok zyskuje na popularności. Jej największą zaletą – z punktu widzenia małych przedsiębiorstw – jest możliwość koncentrowania swoich działań na podstawowym zakresie funkcjonowania firmy. Co to oznacza w praktyce? Znaczy to, że firma nie musi poświęcać czasu oraz dodatkowych środków na podejmowanie działań z zakresu zasobów ludzkich. Dzięki leasingowi pracowników zadania związane z rekrutacją czy stroną administracyjną nie stanowią problemu, gdyż leżą one albo po stronie agencji pracy tymczasowej, albo też tzw. dostawcy czyli dużej firmy zatrudniającej znaczną liczbę osób i posiadającej własny, rozbudowany dział HR. Leasingowani pracownicy formalnie zatrudnieni są przez agencję lub dostawcę, a to — w połączeniu z profesjonalnymi usługami HR, które oferuje leasingodawca — oznacza przede wszystkim znikome ryzyko zatrudnienia (dla małej firmy).
Korzystając z leasingu pracowniczego możesz zyskać:
- Elastyczność – leasing pracowniczy umożliwia dopasowanie ilości pracowników do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Ma to ogromne znaczenie w przypadku prac wykonywanych sezonowo czy też przedłużającej się niedyspozycji pracowników zatrudnionych na stałe.
- Niski koszt zatrudnienia – firmy korzystające z leasingu pracowniczego znacząco zmniejszają koszty wynikające zarówno z rekrutacji (oraz innych działań wykonywanych przez działy HR), jak i konieczności przeszkolenia pracowników (gdyż wybrani pracownicy posiadają już potrzebne kwalifikacje).
- Dostęp do specjalistów – dzięki leasingowi pracowniczemu firmy mają możliwość współpracy ze sprawdzonymi pracownikami, których kwalifikacje dostosowane są do aktualnych wymogów firmy.
- Pomoc w sytuacji kryzysowej – leasing pracowników to również sposób na szybkie i bezproblemowe znalezienie pracowników w razie sytuacji kryzysowej (np. absencja pracowników stałych czy awaria).
Więcej informacji na temat leasingu pracowników znajdziesz na stronie: https://pragmago.pl/porada/leasing-pracownikow-co-to-jest-i-kiedy-warto-z-niego-skorzystac/
Materiał partnera