Podanie o przedłużenie umowy

Podanie o przedłużenie umowy o pracę

Przedłużenie umowy o pracę to bardzo ważna rzecz. Czasami pracownik nie wie, czy szef ma zamiar poprosić o takie przedłużenie umowy. Decyzję podejmuje pracownik – jeśli potrzebuje uzyskać pewność o dalszej współpracy to wówczas pisze takie podanie i przedkłada je pracodawcy za potwierdzeniem odbioru na kopii. Wykonuje pierwszy krok – pisze podanie i składa je u dyrektora. Zgodnie z przepisami polskiego prawa umowa na czas określony może zostać zawarta na 33 miesiące, nie na dłuższy czas. Po 33 miesiącach albo umowa się kończy i pracownik szuka innego miejsca swojego zawodowego rozwoju, albo umowa jest przedłużona i pracownik pozostaje w firmie.

Podanie o przedłużenie umowy – co trzeba napisać?

Należy napisać o tym, dlaczego chcielibyśmy nadal pracować w firmie i jakie korzyści pracodawca odniesie z przedłużenia umowy. Podanie powinno być napisane schludnie, zgodnie z zasadami, w sposób porządny, na papierze A4, na komputerze. Odręczne podania to już przeszłość. Pracodawca musi odpowiedzieć na takie podanie – może zgodzić się lub odmówić. Jeśli nie ma dla nas oferty na stałe to dostaniemy informację z wyprzedzeniem. Pracownik będzie mógł poszukać nowej pracy i ułożyć sobie życie zawodowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ informacja przekazana w ostatniej chwili blokuje pracownikowi możliwość szukania nowej pracy. Z tego powodu nie należy tak postępować. Niektóre firmy informują w ostatniej chwili o braku możliwości podpisania nowej umowy, a pracownik ma z tego powodu liczne problemy. Nie jest to optymalna sytuacja dla pracownika, stąd potrzeba przygotowania podania. Czasami szef pragnie sprawdzić motywację pracownika do dalszej pracy i na takie podanie oczekuje. Jest to na pewno doskonałe rozwiązanie dla każdego.

Zawiadomienie o zakończeniu współpracy

Uczciwy pracodawca już trzy miesiące przed zakończeniem umowy informuje pracownika o zakończeniu współpracy i daje mu wolną drogę odpowiednio wcześnie. W ten sposób pracownik może sobie szukać innego miejsca i nie będzie łudził się do ostatniej chwili, że może jednak firma zechce go zatrzymać i korzystać z jego pracy. Poszukiwanie pracy trwa jakiś czas, więc pracownik powinien mieć taką możliwość. Musi przygotować cv, list motywacyjny, rozesłać takie dokumenty i poczekać na efekt. Na pewno nie można odkładać takich działań na ostatnią chwilę, ponieważ skutkować to będzie licznymi problemami i np. statusem osoby bezrobotnej przez jakiś czas. Warto zatem zadbać o siebie i odpowiednio wcześnie sprawdzić zamiary pracodawcy względem naszej osoby.

Podanie o przedłużenie umowy o pracę – wzór

CV do pobrania
Pobierz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *