Dni wolne na poszukiwanie pracy – kiedy przysługują i w jaki sposób je wykorzystać?

Tempo zmian współczesnego świata jest coraz szybsze. Nakazuje to nieustanne adaptowanie się do nowych warunków i zdobywanie nowych umiejętności. Dlatego ważne jest ciągłe doskonalenie się, aby być konkurencyjnym i skutecznym w dzisiejszym środowisku pracy. W niektórych przypadkach pracownikowi przysługują dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy. O jakich sytuacjach mowa? Kto ma prawo do skorzystania z takiego zwolnienia? Jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać? W tym artykule prezentujemy kluczowe wyjaśnienia.

Kiedy przysługuje urlop na poszukiwanie pracy?

 

Utrata pracy może być trudnym doświadczeniem, ponieważ wraz z odejściem z firmy zatrudniony traci zajmowane dotąd stanowisko oraz źródło utrzymania. W Kodeksie pracy zostało przewidziane rozwiązanie, które ma na celu ułatwienie zwolnionej osobie znalezienie nowego miejsca zatrudnienia – czyli urlop na poszukiwanie pracy. Nie każdy wie, że pracownikowi, któremu przełożony wręczył wypowiedzenie, należą się dodatkowe dni wolne na szukanie nowej pracy.

Należy jednak pamiętać, że to ważne uprawnienie przysługuje wyłącznie w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę i okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie. Innymi słowy, jeśli pracownik sam złożył wypowiedzenie lub doszło do rozwiązania umowy o pracę na podstawie porozumienia stron, nie ma możliwości skorzystania z dodatkowych dni wolnych na szukanie nowego zajęcia. W praktyce oznacza to, że jeżeli na własne życzenie chcesz zwolnić się z obecnej pracy, to nie możesz liczyć na uzyskanie dodatkowego urlopu. W takiej sytuacji nie będzie również przysługiwał Ci zasiłek dla bezrobotnych, o czym można przeczytać np. na portalu GoWork.pl, na którym znajdziemy również opinie o pracodawcach.

 

Jak wyliczyć dni wolne na poszukiwanie pracy?

 

Zgodnie z Kodeksem pracy, urlop na poszukiwanie nowego zajęcia można wykorzystać w trakcie trwania okresu wypowiedzenia. Co istotne, podczas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia, a liczba dni wolnych do wykorzystania nie jest uzależniona od jego wcześniejszych planów urlopowych.

Liczbę dni urlopu na poszukiwanie pracy określa Art. 37 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym artykułem, pracownik ma prawo do wykorzystania 2 lub 3 dni wolnych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia zatrudnionemu przysługują 2 dni robocze, natomiast w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia – aż 3 dni robocze płatnego zwolnienia. Oznacza to nic innego jak to, że wymiar dni wolnych na poszukiwanie zajęcia jest uzależniony od odpowiedniego stażu pracy w firmie.

 

Jak złożyć wniosek o urlop na szukanie pracy?

 

Decyzja o udzieleniu urlopu na znalezienie nowego zatrudnienia należy do pracodawcy. Aby móc skorzystać z dodatkowych dni wolnych na szukanie pracy, pracownik musi wystąpić do swojego przełożonego z odpowiednim wnioskiem. Jeżeli pracownik na wypowiedzeniu tego nie zrobi, przełożony nie ma obowiązku udzielać mu dodatkowego zwolnienia. Darmowy wzór wniosku o udzielenie dni wolnych na poszukiwanie pracy w formacie PDF bez problemu można znaleźć w Internecie, np. w serwisie https://www.gowork.pl/.

Warto zaznaczyć, że dodatkowe dni wolne są przeznaczone specjalnie na cel poszukiwania nowego zajęcia i powinny być wykorzystane właśnie w ten sposób. Pracownik może się w tych dniach umówić np. na odbycie rozmowy kwalifikacyjnej w innym mieście lub po prostu poświęcić czas na przeszukiwanie portali z ogłoszeniami o pracę.

 

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *