kurs-na-wozek-widlowy

Kurs na wózek widłowy

Profesja operatora wózka widłowego staje się coraz bardziej popularna. Zainteresowane są nim nie tylko osoby młode, które poszukują swojej pierwszej drogi zawodowej, ale także ci, którzy chcą znaleźć całkiem nową pracę, niezwiązaną ze wczesniej wykonywanym zajęciem. Bez względu na to, jakie będą nasze powody, dla których chcemy wykonywać taki zawód, pierwszą czynnością powinno być odbycie kursu, jak i zdanie egzaminu na operatora wózka widłowego. Bez właściwych uprawnień UDT, które są niezbędne do wykonywania takiej profesji, nie wolno nam wsiąść za kierownicę wózka widłowego.

Uprawnienia na wózek widłowy

Jak już wspomniano powyżej, celem zostania operatorem wózka widłowego, należy uprzednio przejść kurs, jak i zdać egzamin na wózki widłowe. Profesjonalnie przeprowadzone kursy UDT pozwolą nam na zdobycie uprawnień, chociażby na paleciaki, wózki widłowe wysokiego składowania, czy podesty ruchome. Wszystko będzie zależne od tego, jaki rodzaj uprawnień UDT chcemy zdobyć. W wypadku obsługi wózków jezdniowych z podnośnikiem można wyróżnić trzy kategorie: 

  • I WJO obejmujące wszystkie rodzaje wózków podnośnikowych, w tym także wózki specjalizowane, jak chociażby wysokiego składowania, 
  • II WJO obejmujące wózki podnośnikowe jednojezdniowe, niemniej bez urządzeń specjalnych,
  • III WJO obejmujące wózki podnośnikowe jednojezdniowe sterowane i prowadzone zdalnie. 

Egzamin na wózek widłowy

Egzamin na wózki widłowe składa się z części teoretycznej, jak również z praktycznej. 

Część teoretyczna egzaminu 

Część teoretyczna będzie zawierać 2 pytania, dotyczące wiedzy ogólnej na temat sprzętu. Następne trzy to tematyka rodzaju kwalifikacji. Egzamin teoretyczny trwa zwykle ok. godziny. Pytania dobierane są losowo. Zaliczenie uzyskamy, jeśli odpowiemy poprawnie na jedno z pytań ogólnych i minimum dwa pytania z wiedzy ogólnej. 

Część praktyczna egzaminu 

Do części praktycznej będziemy mogli przystąpić tylko i wyłącznie wówczas, gdy zaliczymy część teoretyczną. Część praktyczna trwa ok. godziny. Celem uzyskania zaliczenia trzeba wykonać prawidłowo wszystkie wybrane manewry przed komisją UDT. Trzeba będzie wykazać się dobrą znajomością przepisów BHP, umiejętnością opuszczania i podnoszenia, jak również przewożenia ładunku. Istotne jest także to, abyśmy manewrowanie wózkiem bezkolizyjnie. 

Interesuje Cię kurs na wózek widłowy? Zajrzyj na https://kursnawozekwidlowy.pl/

Cena kursu na wózek widłowy

Cena kursu na wózek widłowy będzie zależała od wielu różnych czynników, między innymi od: 

  • wielkości grupy,
  • lokalizacji i wyboru ośrodka szkoleniowego,
  • certyfikatów, które możemy zdobyć po odbyciu kursu,
  • opłat wliczanych w cenę (na przykład badań lekarskich razem z zaświadczeniem o naszej zdolności do pracy, badań psychotechnicznych, czy też opłat egzaminacyjnych). 

Ponadto to, ile będzie nas kosztował dokładnie kurs na wózek widłowy, uzależnione jest od kategorii, w której chcemy zdobyć uprawnienia. Koszty uprawnień w kategorii I WJO, razem z opłatami i pełnym kursem to nawet 1300 złotych. Kategoria II WJO to wydatek na poziomie maksymalnie 800 złotych. Zdecydowanie najtaśsze będą uprawnienia na kategorię III WJO, bowiem jest to koszt do 500 złotych. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *