Zatrudnienie na pół etatu – ile przysługuje urlopu?

Zatrudnienie pracownika na niepełny etat generuje częste wątpliwości w kwestii wymiaru przysługującego urlopu. Zastanawiają się nad tym zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Dobrze jest orientować się w przepisach Prawa pracy i od początku zatrudnienia mieć świadomość wymiaru urlopu. Dni wolnych z racji urlopu przysługuje nam bowiem różna liczba – w zależności właśnie od wymiaru zatrudnienia.

Pół etatu a dni urlopu

Na początku należy wskazać podstawy prawne udzielania urlopu w prawie polski. Zgodnie bowiem z art. 154 ustawy Kodeks pracy „wymiar urlopu wynosi:

1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat”.

Pierwszym więc wyznacznikiem przysługujących dni urlopu jest okres zatrudnienia. Co jednak ważne przy zatrudnieniu na pół etatu, wymiar urlopu dla pracownika określa się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tej osoby. Podstawą jest ustawowo określony wymiar urlopu. Przy obliczaniu tej proporcji niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Zatem zatrudnienie na pół etatu generuje proporcjonalnie połowę wymiaru urlopu określonego wyżej w cytowanym przepisie. Pracownikowi zatrudnionemu krócej niż 10 lat, posiadającemu zatrudnienie na pół etatu, przysługuje więc 10 dni urlopu. Jeśli pracownik pozostaje w stosunku pracy co najmniej 10 lat – ma już do dyspozycji 13 dni urlopu.

Dni wolnych udziela się pracownikowi w godzinach, a nie w dniach.

W jakie dni przysługuje urlop przy pół etatu?

Co ważne, urlopu udziela się pracownikowi w te dni, które są dla niego dniami pracy. Ustala się to na podstawie obowiązującego rozkłady czasu pracy.

Urlop przy pół etatu w tej sytuacji udzielany jest w wymiarze godzinowym. Odpowiada dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Oczywiście zgodnie prawem pracy jeden dzień urlopu jest równy ośmiu godzinom. Pracownik zatrudniony na pół etat ma 13 (lub 10) dni wolnych. Daje to rachunek: 13 x 8 godzin. Wynikiem jest wymiar urlopu – 104 godziny rocznie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę pracownika zatrudnionego na pół etatu, ale krócej niż 10 lat, do podstawy obliczenia weźmiemy 10 dni. Wówczas wyjdzie nam 80 godzin urlopu, co wynika z obliczenia: 10 x 8 godzin.

Za czas urlopu pracownik otrzymuje takie wynagrodzenie, jakby był w pracy. Dostaje więc wypłatę za pół etatu, jeśli taki jest wymiar zatrudnienia.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *