karta banknot

Posiadasz hobby? Zadbaj też o portfel, czyli ile kosztuje Cię Twoja pasja

Dobrze jest kiedy w swoim życiu mamy jakąś pasję. Coś na czym się znamy, co po prostu sprawia nam przyjemność i odpręża nas po ciężkich dniach. Tym czymś jest hobby. Niestety niektóre hobby choć ciekawe i oryginalne oprócz poświęcanego czasu kosztują nas często niemałe wydatki.

Wiadomo, jeśli chcemy biegać wystarczy, że zakupimy odpowiednie buty i już jesteśmy gotowi do biegania. A co jeśli naszym hobby są np. loty szybowcem? Tutaj sprawa trochę się komplikuje ponieważ takie hobby potrzebuje odpowiedniego budżetu w naszych portfelach. Jakie wydatki ponosi za sobą takie hobby? Szybownictwo w Polsce jest jednym z tańszych sportów, bo przecież nikt nie każe nam od razu kupować szybowca! Zazwyczaj kluby są dobrze wyposażone i to one wypożyczają nam sprzęt. Niestety najdroższą częścią w tym hobby będzie jego rozpoczęcie, czyli rozpoczęcie szkolenia podstawowego. Szkolenie dzieli się na kurs teoretyczny i praktyczny. Cena kursu teoretycznego to około 800zł, w co wlicza się 60 godzin wykładów z podstawowych dziedzin lotniczych (m.in. z nawigacji, łączności, meteorologi). Druga część kursu to szkolenie praktyczne. Aby do niego przystąpić należy zaliczyć egzamin z wiedzy teoretycznej przedstawionej podczas zajęć, obecność na min. 75% wykładów, posiadanie ważnego orzeczenia lotniczo – lekarskiego klasy 1 lub 2, pisemna zgoda rodziców w przypadku osób poniżej 18-tu lat. Koszt szkolenia praktycznego z wyciągarką to około 3 800zł. Po ukończeniu szkolenia płacimy za start i wypożyczenie szybowca, ceny są zdecydowanie niższe w porównaniu do całego szkolenia. Za start oraz za wypożyczenie szybowca, ceny są indywidualne w zależności od Areoklubu. np. w areoklubie w Gliwicach start to koszt około 20-30zł, a opłata za szybowiec to około 40zł.

Hobby całkowicie różniące się od tego opisanego przeze mnie wyżej, ale równie ciekawe będzie na pewno wędkarstwo. Tutaj koszty to przede wszystkim zakup odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. Co musimy kupić? Podstawą jest odpowiednia wędka. Ceny wędek różnią się oczywiście w zależności od wykonania i od tego do czego łowienia nadaje się najlepiej. Ceny wędek zaczynają się więc od 99 do nawet 300zł. Do wyposażenie wędkarskiego dochodzą jeszcze kołowrotki – tutaj ceny zaczynają się od tych naprawdę tanich (około 30zł) do nawet absurdalnie drogich jak 800zł. Do tego dochodzi zakup haczyków, żyłek no i oczywiście przynęty. Ci bardziej ambitni pozwalają sobie nawet na zakup łodzi! Tutaj ceny zaczynają się od około 2tys za najtańsze łódki do tych kosztujących nawet 6,10 czy 100 tysięcy.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy rozpocząć naszą przygodę z wędkarstwem powinniśmy zacząć od wyrobienia karty wędkarskiej, która upoważnia nas do wędkowania na terenie kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *