Kadry i płace – czy opłaca się zostać księgową?

Nudna i monotonna praca w księgowości to krzywdzący i dawno nieaktualny stereotyp. Dziś zawód księgowego przyciąga coraz więcej młodych i ambitnych osób, marzących o błyskotliwej karierze, ciekawych wyzwaniach w pracy i bardzo atrakcyjnych zarobkach. Jacy księgowi są najbardziej poszukiwani na rynku pracy i gdzie mogą znaleźć zatrudnienie?

Jakie wykształcenie powinna posiadać księgowa?

Pracę w księgowości umożliwia zdobycie ekonomicznego wykształcenia, ze specjalizacją w rachunkowości bądź finansach. Ukończenie innego kierunku nie stanowi przeszkody, o ile uzupełnimy swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych lub kursach zawodowych. Wszystkie osoby, które planują karierę księgowej lub księgowego, powinny liczyć się z faktem, że zawód ten wymaga nieustannego dokształcania się. Nie wystarczy raz poznać odpowiednie paragrafy. Nowe regulacje czy zmiany w przepisach pojawiają się nawet kilka razy w roku i trzeba być z nimi na bieżąco, brać udział w szkoleniach, odwiedzać specjalistyczne fora internetowe.

Digitalizacja w księgowości

Rewolucja IT dotknęła także księgowość. Stanowi to duże wyzwanie dla pracowników tej branży i kolejny obszar edukacji, a jednocześnie stwarza ogromne możliwości. Świetna znajomość Excela na zaawansowanym poziomie to obecnie podstawa, do tego dochodzą aplikacje do skanowania, podpisy elektroniczne, struktury JPK. Dzięki digitalizacji, część zadań, które do tej pory były zlecane osobom z najmniejszym stażem, dziś wykonują komputery. Współczesny księgowy nie jest już więc osobą, która wprowadza dane do systemu, ale planuje automatyczne procesy.

Możliwości awansu i zarobki w księgowości

Ścieżka kariery w zawodzie jest dość przejrzysta. Pierwszym stanowiskiem, które można objąć po studiach i z minimalnym doświadczeniem jest młodszy księgowy, np. w dziale kadry i płace. Zazwyczaj już po kilku latach praktyki można objąć funkcję samodzielnego, a następnie głównego księgowego, który jest jedną z najważniejszych osób w firmie. Zwieńczeniem kariery może być posada dyrektora finansowego, który zarządza pieniędzmi całego przedsiębiorstwa. Kolejne etapy kariery wymagają oczywiście nieustannego podwyższania kwalifikacji zawodowych i zdobywania certyfikatów.

Średnie wynagrodzenie księgowego to 5000 zł brutto, a 25 proc. samodzielnych księgowych otrzymuje miesięczną wypłatę w wysokości ponad 6250 zł brutto. Dyrektor finansowy może liczyć na wynagrodzenie rzędu 20 tys. brutto, jednak w dużych korporacjach i miastach te kwoty są jeszcze wyższe.

Gdzie szukać pracy w księgowości?

Wiele firm posiada własne działy kadr i płac, w których można szukać zatrudnienia. Inną opcją dla księgowych jest prowadzenie własnego biura rachunkowego lub zatrudnienie w firmie oferującej usługi typu payroll, czyli outsourcing kadr i płac. Działalność w Polsce rozpoczyna też mnóstwo zagranicznych firm, które świadczą usługi rachunkowe dla podmiotów z różnych stron świata. Możliwość pracy w międzynarodowym środowisku, przeprowadzania ciekawych transakcji, a także udział w rozwoju firmy sprawia, że zawód księgowego staje się coraz bardziej atrakcyjny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/payroll-consulting

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *