poszukiwanie pracy

Jak skutecznie szukać pracy w Polsce?

Poszukiwanie pracy przez Internet

Dzięki rozwojowi internetu szukanie pracy nigdy nie było prostsze niż obecnie. Oczywiście, kluczem do sukcesu jest profesjonalnie przygotowane CV, najlepiej ze zdjęciem. Możemy w tym celu zwrócić się do specjalisty lub samemu stworzyć takie CV w oparciu o różne poradniki internetowe. Listy motywacyjne w wielu przypadkach nie są już wymagane, aczkolwiek bywają jeszcze pracodawcy, którzy zwracają uwagę na treść takowego dokumentu. Z tego względu warto przygotować sobie wzór listu motywacyjnego, który będzie mógł być dowolnie dostosowywany pod potrzeby danego stanowiska lub pracodawcy. Każdy list motywacyjny powinien być indywidualny i zaadresowany do konkretnego pracodawcy.

Najłatwiej i również skutecznie poszukuje się w Polsce pracy przeglądając ogłoszenie zamieszczone na popularnych portalach, poświęconych tylko i wyłącznie pracodawcom i osobom poszukującym pracy. Potencjalny pracownik, dzięki odpowiednim filtrom, trafia na interesujące go ogłoszenia pracy. Portale te również gromadzą dane pracowników i dzięki temu to także pracodawca ma okazję odnaleźć idealnego pracownika na oferowany wakat. Ogłoszeń pracy można oczywiście także poszukiwać na wszelkich innych, w tym też lokalnych, portalach ogłoszeniowych

Innym sposobem na znalezienie pracy w Polsce, szczególnie gdy posiada się poszukiwane na rynku kwalifikacje i wykształcenie, jest zarejestrowanie swojego profilu na jednym z portali specjalnie do tego przeznaczonych. Tego typu portale poświęcone są życiu zawodowemu i skupiają dane i CV pracowników. W ten sposób potencjalni pracownicy mogą być odnajdywani przez head hunterów. Kolejnym krokiem jest kontakt firmy rekrutującej z wybranym, potencjalnym pracownikiem. W ten sposób najłatwiej jest negocjować lepsze warunki pracy ponieważ firmom często zależy na przechwyceniu dobrego pracownika.

Jeśli zależy nam na pracy u konkretnego pracodawcy, warto regularnie przeglądać jego strony internetowe i poszukiwać interesujących nas wakatów. Na stronach internetowych powinna być również informacja dotycząca preferowanych form kontaktu dla osób poszukujących pracy. Najczęściej podany jest adres mailowy, na który warto przesłać swoje CV i/lub list motywacyjny. 

Warto również zainteresować się okolicznymi agencjami zatrudnienia. Na ich stronach internetowych powinny również znajdować się aktualne ogłoszenia pracy. Dodatkowo, należy pamiętać, że w każdym mieście funkcjonują Urzędy Pracy, które również publikują oferty pracy na swoich stronach internetowych.

Chyba jednym z mniej skutecznych sposobów na poszukiwanie pracy w Polsce jest dodanie swojego ogłoszenia na internetowy portal z ogłoszeniami. Zdarzają się jednak coraz częściej przypadki, że i w ten sposób możemy znaleźć pracę, szczególnie jeśli oferujemy mało popularne usługi, na które jest jednocześnie spory popyt.

Osobiste doręczenie CV

Jeśli zainteresowani jesteśmy pracą w konkretnym miejscu, możemy spróbować doręczyć nasze CV osobiście. W wielu miejscach może to zostać dobrze odebrane, gdzie indziej jednak możemy zostać poproszeni o przesłanie dokumentów drogą mailową. 

Można również odwiedzić osobiście wszelkie agencje pracy w celu pozostawienia swojego CV i umówienia się na spotkanie z rekruterem. Po wstępnym wywiadzie, zostaną nam zaproponowane odpowiednie oferty pracy. Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna u potencjalnego pracodawcy. Warto dodać, że w takich przypadkach jesteśmy często zatrudniani nie przez firmę, w której fizycznie pracujemy, a przez agencję pracy.

Można także udać się osobiście do okolicznego Urzędu Pracy i porozmawiać z doradcą. Listę urzędów pracy w Polsce znajdziecie na łamach naszego portalu. Bywa, że w ten sposób można znaleźć pracę blisko swojego miejsca zamieszkania.

Ogłoszenia w gazetach

Raczej odchodzącym już w niepamięć sposobem na poszukiwanie pracy jest wertowanie stron ogłoszeniowych w gazetach. Bywa jednak, że i ten tradycyjny sposób jest dla wielu osób skuteczny. 

Kontakty 

Skutecznym sposobem na znalezienie pracy w Polsce zawsze też było, jest i będzie rozmawianie na ten temat ze znajomymi. Dość często znajdujemy pracę poprzez właśnie polecenie naszej osoby przez innego pracownika. W ten sposób obejmujemy stanowisko zanim ktokolwiek inny dowie się o wakacie. 

Przeczytaj również: