Praca Trójmiasto – kto znajdzie zatrudnienie?

Aglomeracja trójmiejska jest najważniejszym ośrodkiem handlowym i przemysłowym na Pomorzu. Zatrudnienie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie znajdą przedstawiciele branż, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu, np. budowlanej, stoczniowej, turystycznej, spożywczej, medycznej edukacyjnej czy rafineryjnej. Jeśli szukasz pracy w Trójmieście, sprawdź, jakie są wymagania pracodawców i aplikuj.

Praca w Trójmieście – na jakich pracowników jest zapotrzebowanie?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „praca Trójmiasto” okazuje się, że zatrudnienie czeka na pracowników sektora budowlanego. To również wynika z danych „Barometru zawodów” na rok 2020. Mowa o murarzach i tynkarzach, dekarzach i blacharzach budowlanych, operatorach i mechanikach sprzętu do robót ziemnych, robotnikach budowlanych, spawaczach, ślusarzach, inspektorach nadzoru budowlanego, lakiernikach, monterach instalacji budowlanych, monterach okien i szklarzach oraz monterach konstrukcji metalowych.

Duża liczba miejsc pracy w Trójmieście znajdzie się również dla pracowników branży edukacyjno-wychowawczej, na przykład nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczycieli nauczania początkowego, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczycieli przedszkoli, nauczycieli języków obcych i lektorów, pedagogów oraz wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

Pracowników brakuje również w branży gastronomicznej, dlatego zatrudnienie czeka na kucharzy, barmanów i pomoce kuchenne. Na niedobór personelu cierpi też branża medyczno-opiekuńcza. Szczególnie potrzebni są lekarze, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i masażyści, pielęgniarki i położne, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych.

Osób z odpowiednimi kwalifikacjami potrzeba ponadto w działach finansowo-księgowych różnych firm. Z tego powodu pracę w Trójmieście powinni znaleźć pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, samodzielni księgowi oraz pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Poza tym wolne miejsca znajdą się na stanowiskach takich jak specjalista ds. PR, marketingu i reklamy, sekretarka, pracownik socjalny czy pracownik poczty.

Praca Trójmiasto – jakie zawody są uznawane za nadwyżkowe?

Z uwagi na dużą liczbę osób, które spełniają wymagania pracodawców, znalezienie pracy w Trójmieście może stanowić problem dla specjalistów ds. badań ekonomiczno-społecznych, dziennikarzy i redaktorów, meteorologów, filologów, tłumaczy, kierowników ds. usług czy pracowników ds. ochrony środowiska. Oprócz tego trójmiejski rynek pracy przepełniony jest ekonomistami, biochemika, biotechnologami, biologami, politologami, kulturoznawczaami, geologami, geografami, socjologami, historykami oraz filozofami. Znalezienie pracy w tych zawodach jest możliwe, o ile kandydaci znają dodatkowe języki obce, mają ukończone staże, kursy lub szkolenia, które umożliwią im wyróżnienie się na tle konkurencji. Sposobem na problemy ze znalezieniem pracy może być również przekwalifikowanie się na inny zawód. Mowa szczególnie o tych, na które w przyszłości będzie największe zapotrzebowanie, np. specjalistów branży IT, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych czy masażystów. W cenie są również pracownicy branży transportowej czy przemysłu wysokich technologii.

Praca w Trójmieście – ile można zarobić?

Na największe zarobki mogą liczyć mieszkańcy Sopotu – ze statystyk wynika, że otrzymują oni średnio 5 700 złotych brutto, a więc 4 115 złotych na rękę. Drudzy w kolejności są Gdańszczanie, zarabiający 5 642 złote brutto, czyli 4 073 złote netto. Najmniejsze pensje w wysokości 4 900 złotych brutto (3 537 zł netto) otrzymują mieszkańcy Gdyni. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie statystyki, które mogą odbiegać od rzeczywistych zarobków przeciętnego pracownika w Trójmieście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *