ministerstwo finansów

Rejestracja w urzędzie pracy przez internet

Rejestracja w urzędzie pracy to niezbędna czynność, jakiej musi dokonać każda osoba zainteresowana uzyskaniem statusu osoby bezrobotnej. Jeśli zastanawiasz się, do którego UP należysz, sprawdź w naszej wyszukiwarce urzędów pracy. Warto tego dokonać, ponieważ status ten niesie ze sobą istotne korzyści: objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym, uzyskanie dostępu do oferty aktywizacji zawodowej w postaci staży, szkoleń i ofert pracy oraz, w zależności od wcześniejszego przebiegu kariery, przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Niestety wizyta w urzędzie pracy dla wielu jest przykrą koniecznością, z uwagi na długie kolejki, duży czas oczekiwania i problemy z dojazdem na miejsce. Aby pozbyć się tych problemów i usprawnić proces rejestracji, stworzono internetową rejestrację do urzędu pracy.

Zobacz też: Urzędy pracy w województwie dolnośląskim

Rejestracja bezrobotnych online

Na czym polega zapis w PUP online? Osoby zainteresowane rejestracją muszą wejść na stronę internetową praca.gov.pl, gdzie należy wybrać zakładkę o nazwie „Rejestracja/wyrejestrowanie osoby bezrobotnej”, a następnie wybrać opcję „Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy”. Rozpoczyna to proces, który przebiega w sposób prosty i intuicyjny. Osoba bezrobotna musi zapoznać się z regulaminem oraz uzupełnić wszelkie niezbędne dane, takie jak: dane właściwego urzędu pracy, dane osobowe, opis swoich umiejętności, predyspozycji i docelowego zawodu. Strona informuje użytkownika o najbliższym wolnym terminie rejestracji w konkretnej placówce, gdyż niestety, zakończenie procesu rejestracji powodzeniem wymaga wizyty w urzędzie. Ma ona na celu dostarczenie oryginałów niezbędnych dokumentów urzędnikom oraz złożenie wymaganych podpisów.

Zobacz też: Centralna baza ofert pracy (CBOP)

Rejestracja w urzędzie pracy online a ePUAP

Istnieje jednak możliwość dokonania pełnej rejestracji osoby bezrobotnej przez internet. Niezbędne jest do tego posiadanie profilu zaufanego na platformie ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W tym przypadku cały proces rejestracji wygląda tak samo, jedynie dokumenty dołączamy w formie skanów za pomocą internetowego systemu, a nie osobiście w urzędzie, w którym nie trzeba się pojawiać.

Przeczytaj również: