Wypadek drogowy to zawsze nieprzyjemne zdarzenie, szczególnie kiedy dochodzi do niego nie z naszej winy. Załatwianie szeregu formalności, ugoda ze współuczestnikiem wypadku, czy interwencja policji i dochodzenie sprawiedliwości na drodze sądowej? Możliwości jest wiele, a umiejętność dochodzenia odszkodowania za wypadek drogowy jest niezwykle potrzebna. Niekiedy potrzeba wiele cierpliwości, aby doprowadzić sprawę do końca. Z pewnością warto poznać tajniki, które umożliwią skuteczne dochodzenie należnego odszkodowania.
Uzyskanie odszkodowania – krok po kroku
Pierwszym etapem jest uzyskanie danych osobowych sprawcy, które zostaną następnie przekazane do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupił on polisę OC. Informację o ubezpieczycielu współuczestnika wypadku można uzyskać na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – wystarczy jedynie wpisać numer rejestracyjny pojazdu kierowcy ponoszącego winę za zaistniały wypadek drogowy. Poniesione szkody powinny być udokumentowane zarówno w formie pisemnej, jak i poprzez wykonanie zdjęć. Kolejnym krokiem jest wyliczenie kosztorysu, który mógłby pokryć naprawienie uszkodzeń pojazdu. W przypadku uszczerbku na zdrowiu, należy przedstawić ubezpieczycielowi orzeczenia lekarskie wraz z potwierdzeniem poniesionych kosztów wykupu niezbędnych leków. Po dostarczeniu dokumentów przez poszkodowanego w wypadku, ubezpieczyciel będzie mógł rozpatrzyć wniesioną sprawę i ustalić wysokość wypłacanego odszkodowania za wypadek drogowy.
Konsultacje z prawnikiem – kluczem do sukcesu
Gromadzenie niezbędnej dokumentacji jest niezwykle czaso- i pracochłonne, a sprawy prowadzone z ubezpieczycielem niekiedy wymagają wiedzy prawniczej, tak aby z sukcesem móc dochodzić swoich praw. Prawnik mający doświadczenie w prowadzeniu takich spraw będzie nieocenioną pomocą. Jego wiedza pozwoli na błyskawiczne przebrnięcie wszystkich formalności, tak aby ubezpieczyciel sprawcy nie miał cienia wątpliwości o jego winie i konieczności wypłacenia stosownego odszkodowania poszkodowanemu w wypadku drogowym. Adwokaci Warszawa mogą pomóc w dochodzeniu swoich praw i być wsparciem na każdym etapie procesu.
Wysokość odszkodowania – od czego zależy?
Wysokość odszkodowania uzależniona jest od orzecznictwa towarzystwa ubezpieczeniowego, które kieruje się zapisami zawartymi w tabeli Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 roku w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Odszkodowanie powinno pokryć straty materialne i zdrowotne powstałe po wypadku drogowym. Pieniądze powinny być wypłacone w ciągu 30 dni od zgłoszenia sprawy do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, który wyrządził szkody.