Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej – wady i zalety

Na rynku pracy pojawiają się coraz nowsze pomysły i rozwiązania, które pozwalają dopasować się pracownikom i pracodawcom do zmian. Jednym z nowych rozwiązań jest zatrudnianie przez agencję pracy tymczasowe. Na czym to polega? Jakie są wady i zalety tego systemu? Odpowiedź w tekście poniżej.

Na czym polega zatrudnianie przez agencję pracy tymczasowej?

System zatrudniania przez agencję pracy tymczasowej często jest określany mianem leasingu pracowniczego. Zatrudnianie przez agencję pracy tymczasowej to  stosunek pracy między trzema podmiotami: pracownikiem, pracodawcą i agencją pracy tymczasowej. Opiera się to na zatrudnieniu przez agencję pracy tymczasowej pracownika, który swoje zadania wykonuje u pracodawcy. Formalnie to agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracownika, nie pracodawca, u którego praca jest wykonywana. Agencja pracy tymczasowej jest organem odpowiedzialnym za wszystkie kwestie związane z zatrudnianiem pracownika m.in. regulacjami podatkowymi, ubezpieczeniami społecznymi i wypłatą wynagrodzenia za wykonaną pracę. Zatrudnianie przez agencje tymczasowe dotyczy zazwyczaj pracy o charakterze okresowym,  ma na celu odciążenie pracowników zatrudnionych u pracodawcy, gdy pojawia się więcej pracy np. w związku z nowym projektem, albo zastępcze wykonanie pracy podczas  czasowej nieobecności pracownika pracodawcy.

Jakie są zalety zatrudnianie przez agencję pracy tymczasowej?

Przede wszystkim elastyczny grafik pracy, w odróżnieniu od klasycznego zatrudnienia praca tymczasowa charakteryzuje się możliwością dostosowania w zakresie godzin pracy podmiotu, czasu kiedy chce się wykonywać swoje obowiązki. Z tego też względu jest to dobra opcja dla studentów, osób, które potrzebują dodatkowych środków pieniężnych, bezrobotnych, ale również osób starszych. 

Dodatkowym atutem będzie wysokość wynagrodzenia. Pracodawcy często decydują się na propozycję wyższego wynagrodzenia, gdyż potrzebują natychmiast pracownika do pracy. Jest to nietypowa sytuacja, niespodziewana dlatego też pracodawcy muszą zachęcić i znaleźć pracownika w jak najszybszym czasie.

Zdobywanie doświadczenia jest kolejną zaletą zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowe. Praca tymczasowa jest odpowiednim pomysłem dla pracowników, którzy szukają wyzwań, lubią zamieniać miejsca pracy, chcą zdobywać doświadczenie w różnych miejscach i  wyzwania i szukają elastycznych godzin pracy. Praca tymczasowa daje ogromne szanse rozwoju, a także doskonalenia własnych umiejętności.

Jakie są wady zatrudniania przez agencję pracy tymczasowej?  

Jedną z największych wad zatrudniania przez agencję pracy tymczasowej jest  brak stabilności. Dla jednych może to być zaleta, a dla innych wada. Charakterystyka pracy sprawia, że często zmieniane są miejsca pracy, ale czasami brak jest nowych ofert. Dlatego też warto, jest współpracować z kilkoma agencjami pracy tymczasowej, aby cały czas mieć możliwości wybierania najlepszych ofert pracy dla siebie.   

Kolejną wadą zatrudniania przez agencje pracy tymczasowej jest brak dodatkowych świadczeń. Często agencja nie zapewnia świadczeń socjalnych.  Wobec czego nie można liczyć na dodatkowe środki pieniężne. 

Stosowanie nieodpowiedniego modelu pracy również jest wadą. Zdarza się, że pracodawcy zlecają pracę o charakterze długoterminowym, w określonej siedzibie firmy, ale nie chcą nawiązać stosunku pracy na podstawie umowy o pracę. Dzieje się tak, aby zaoszczędzić na kosztach, pracodawca zatrudnia pracownika przez agencję na podstawie pracy tymczasowej. Zatrudniony pracownik, mimo iż wykonuje pracę o charakterze długoterminowym, traktowany jest jako tymczasowy pracownik, tracąc świadczenia i inne benefity.  

Przedstawiliśmy zalety i wady zatrudniania przez agencję pracy tymczasowej. Dla jednych to jest ciekawe rozwiązanie, które ułatwia im życie, dla innych ciekawostka. Warto jednak wiedzieć, na czym polega zatrudnianie przez agencję pracy tymczasowej i znać cechy tego rozwiązania. 

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://atlaswork.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *