Szukasz pracy po dłuższej przerwie? Uważaj na te 3 błędy!

Masz za sobą kilka lat przerwy w pracy, ale zaczynasz myśleć o tym, aby wrócić na rynek? Jeśli tak, to czas na przygotowanie dobrego CV oraz przygotowanie się do rozmów kwalifikacyjnych. Nie bez znaczenia jest również umiejętność szukania odpowiedniego stanowiska. Jak szukać pracy po dłuższej przerwie? Poznaj 3 błędy, których nie powinieneś popełniać.

3 błędy, których nie powinieneś popełniać podczas szukania pracy

Powrót do pracy po długiej przerwie to nie lada wyzwanie. Niby masz pojęcie, jak to zrobić, ale musisz z sobie wszystko przypomnieć. Ponadto dochodzi do tego stres oraz niepokój. Jednocześnie musisz mieć świadomość, że rynek pracy zmienia się w ekspresowym tempie. Pracodawcy szukają różnych specjalistów, a do tego używają różnych środków, aby zdobyć potencjalnego pracownika. Zmienia się także podejście do pracowników, wprowadzane są ciekawe premie oraz benefity w postaci nie tylko słynnej karty multisport, ale również elastyczne godziny pracy czy też możliwość pracy z domu. Choć początkowo może Cię to przerażać, to uwierz, że szybko poznasz i zrozumiesz nowy rynek pracy. Wystarczy tylko, że przygotujesz CV i unikniesz 5 błędów podczas szukania pracy.

Źle napisane CV i list motywacyjny

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy szukaniu pracy jest źle napisane CV oraz list motywacyjny. Zdarza się, że ludzie pomijają ogłoszenia, które wymagają napisania listu motywacyjnego. A przecież to krótki dokument, którego przygotowanie jest banalne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Ponadto dostarczenie go wraz z CV pokazuje pracodawcy, że kandydat jest poważnie zainteresowany daną posadą. Z kolei przy CV do najczęstszych błędów należy:

  • brak klauzuli RODO, co uniemożliwia wzięcie pod uwagę Twojego zgłoszenia,
  • niepoprawne dane kontaktowe np. numer telefonu, przez co pracodawca może mieć problem z kontaktowaniem się z Tobą,
  • brak zgodności Twoich umiejętności z wymaganiami pracodawcy, co jest weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Brak przygotowania do rozmowy o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna to połowa sukcesu. Musisz jednak wiedzieć, że wymaga to od Ciebie zaangażowania i poświęcenia czasu na przygotowanie się do spotkania z rekruterem. Brak wiedzy na temat tego, czym zajmuje się firma, nieznajomość trendów w branży może zmniejszyć Twoją szansę na zdobycie pracy. Dlatego przed rozmową o pracę poczytaj informacje o firmie, zobacz, czego oczekuje od pracownika i zdobądź potrzebną wiedzę i umiejętności.

Brak wiedzy na temat odpowiedniej autoprezentacji

Autoprezentacja odgrywa kluczową rolę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że Twój odbiorca ocenia Cię na podstawie tego, jak wyglądasz, a potem w jaki sposób się wypowiadasz, to wpływa na twój wizerunek i postrzeganie Cię przez innych. Przede wszystkim zadbaj o schludny wygląd. Panowie powinni sięgnąć po garnitur, a panie po ołówkową sukienkę za kolana. Autoprezentacja to również sposób wypowiedzi oraz kultura osobista. Postaraj się panować nad emocjami, pokazać otwartość, pewność siebie, a także entuzjazm. Jeżeli masz z tym problem, rozważ szkolenie z autoprezentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *