Pierwszy wyjazd jako opiekunka osób starszych – co warto wiedzieć?

Poszukiwania pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech potrafią niekiedy przysporzyć sporo trudności, czego nie sposób uniknąć. Jeśli udało Ci się podpisać kontrakt z zaufaną agencją pośredniczącą, tym samym otrzymałeś satysfakcjonujące warunki zatrudnienia, nie pozostanie nic innego, jak sumiennie przygotować się do zlecenia. O czym musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz do pracy jako opiekunka osoby starszej? Zobacz nasze wskazówki!

Opieka nad starszymi – wymagania

O zatrudnienie w branży opiekuńczej obecnie ubiegać mogą się osoby, które wykazują chęć podnoszenia swoich kwalifikacji i nabywania nowych umiejętności. Doświadczenie na podobnym stanowisku – choć bez wątpienia przydatne, z reguły nie jest czynnikiem decydującym o otrzymaniu posady. Kandydat na stanowisko jako opiekunka w Niemczech powinien wykazywać zainteresowanie pracą ze starszymi ludźmi i posiadać specjalne predyspozycje. W tym zawodzie liczy się asertywność, cierpliwość i wyrozumiałość. Jeśli zatem spełniasz powyższe wymogi, możesz śmiało wysłać aplikację i poczekać na decyzję.

Pozostając jeszcze na moment przy kwestii wymogów, nasuwa nam się na myśl kluczowe pytanie – Czy język niemiecki jest wymagany w pracy jako opiekunka? Tak! Nie musisz jednak znać niemieckiego na poziomie zaawansowanym. Opiekunka do seniora powinna znać podstawowe słówka i zwroty, zwłaszcza na początku nowej przygody. Pośredniczące agencje zatrudnienia oferują najczęściej niemiecki dla opiekunek w formie internetowego kursu, który umożliwia szybkie przygotowanie do nowej roli. Tym sposobem nabędziesz nową umiejętność, co przełoży się na ogólny komfort pracy.

Praca opiekunki w Niemczech – kondycja fizyczna ma znaczenie

O tym, że praca ze starszymi ludźmi jest wymagająca wspominać raczej nie musimy, nieprawdaż? Każdego dnia czekać na Ciebie będą różnego rodzaju wyzwania, do których należy odpowiednio się przygotować. Na czym polega praca opiekunki? Do Twoich codziennych obowiązków należeć będzie pomoc przy wykonywaniu czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, przygotowywanie posiłków, podawanie leków czy robienie zakupów. Niekiedy konieczne okaże się też przeprowadzenie drobnych czynności porządkowych czy opłacenie rachunków. Więcej informacji o pracy jako opiekunka w Niemczech znajdziesz tutaj – https://laxocare.pl/nasze-opiekunki/

Lista obowiązków opiekunki w Niemczech może ulec wydłużeniu w zależności od stanu zdrowia seniora. Osoba starsza stale unieruchomiona będzie wymagała nadmiernej ostrożności i znajomości kilku kluczowych technik z zakresu opieki nad seniorem. W przypadku seniora z demencją należy natomiast wykazać się wyrozumiałością. Co za tym idzie, opiekunka dla seniora powinna być odporna na stres i mieć dobrą kondycję fizyczną, która ułatwi jej wykonywanie powierzonych dotąd obowiązków. Codzienne podnoszenie podopiecznego tudzież pomaganie mu podczas kąpieli bywa obciążające dla organizmu.

Aby praca ze starszymi ludźmi zaczęła nieść prawdziwą satysfakcję, musisz najpierw zadbać o siebie. Pierwsze oznaki przemęczenia organizmu mogą bowiem ujawnić się już po kilku tygodniach. Wskazane jest zatem, aby wprowadzić odpowiednią higienę snu i wdrożyć ćwiczenia rozciągające.

Walizka opiekunki osób starszych – co powinno się w niej znaleźć?

Kontrakt z agencją podpisany? Nadeszła najwyższa pora, aby spakować walizkę na wyjazd. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zabranie najważniejszych rzeczy graniczy niekiedy z cudem. Przyszłe opiekunki osób starszych zastanawiają się, co powinno znaleźć się w walizce i czego natomiast lepiej nie zabierać.

Poniżej znajdziesz niezbędne rzeczy, które powinna zawierać walizka opiekunki w Niemczech.

  • Wygodne ubrania – opieka nad starszymi to trudne zajęcie, ruchu zapewne także nie zabraknie. Upewnij się, że w bagażu znajdują się komfortowe ubrania wykonane z naturalnych materiałów, które nie krępują ruchów. Warto również zabrać dwie pary dobrze wyprofilowanego obuwia.
  • Strój wizytowy – opiekunka osoby starszej ma pełne prawo do dni wolnych. Dobrze byłoby je zatem wykorzystać w odpowiedni sposób. Jeśli uwielbiasz kino lub teatr, zabierz ze sobą formalny strój.
  • Kosmetyczka – na start wskazane jest, by zabrać ze sobą podstawowe środki do higieny osobistej. Wraz z trwaniem kontraktu bez problemu dokupisz niezbędne produkty w niemieckiej drogerii.
  • Sprzęt z ładowarkami – praca ze starszymi ludźmi w Niemczech nakłada konieczność zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania. Zabierz ze sobą sprzęt, dzięki któremu będziesz mógł kontaktować się z bliskimi i realizować własne pasje.

Przed wyjazdem sprawdź również ważność dokumentów osobistych i zadbaj o pozytywny nastrój!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *