Opieka osób starszych w Niemczech na zastępstwo – szansa dla mniej doświadczonych opiekunek

Myślisz o pracy za granicą, ale masz wątpliwości ze względu na małe doświadczenie? W niektórych branżach faktycznie jest to przeszkodą, ale są takie zawody czy zajęcia sezonowe, które dają szansę początkującym. Zajęciem, w którym można bez większych problemów zdobyć doświadczenie, jest praca opiekunki. W Niemczech od zaraz potrzebne są osoby do opieki nad seniorami – czasem jednorazowo, tylko na kilka tygodni. Warto przyjrzeć się bliżej tym ofertom.

Praca na zastępstwo – o co chodzi?

Opiekunki osób starszych zazwyczaj zatrudniane są na dłuższy czas. Takie warunki są korzystne dla każdej ze stron – pracownik ma stabilny dochód, a czasem też dodatkowe benefity np. nauka niemieckiego dla opiekunek. Z kolei podopieczny zyskuje zaufanego towarzysza i pomocnika w codziennych czynnościach.

Zdarza się jednak, że w wyniku sytuacji losowych czy zdrowotnych, opiekun musi na pewien czas zrezygnować z pracy. Będąc na urlopie czy zwolnieniu chorobowym, potrzebuje jednak zastępcy. Ofert pracy od zaraz dla opiekunek w Niemczech, które miałyby tylko przez pewien czas zastępować inną osobę, jest całkiem sporo. Ze względu na to, że senior potrzebuje ciągłej opieki, na miejsce głównego opiekuna może przyjechać osoba z mniejszym doświadczeniem. To rozwiązanie również jest atrakcyjne dla każdego – zatrudniony zdobywa kwalifikacje, może zobaczyć osobiście, na czym polega praca. Starsza osoba ma zapewnioną stałą opiekę, podczas gdy jego główny opiekun załatwia swoje sprawy w Polsce.

Praca od zaraz dla opiekunki w Niemczech

Zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych jest bardzo wysokie w zachodniej części Europy. W bogatszych społeczeństwach, gdzie ludzie żyją dłużej, a ich status materialny jest na wysokim poziomie, praktyka zatrudniania opiekunów jest bardzo powszechna. Jednocześnie w swoich domach chętnie goszczą oni Polaków, którzy postrzegani są jako pracownicy zdyscyplinowani, zaangażowani w powierzone obowiązki, towarzyscy, pełni energii. Właśnie takie cechy powinien mieć dobry opiekun. To czasem ważniejsze niż doświadczenie, bogate CV, zdobyte referencje, a nawet znajomość języka obcego na poziomie komunikatywnym. Zresztą te kompetencje można zdobyć, uczęszczając na kurs nauki niemieckiego dla opiekunek.

Gdzie jednak szukać takich ofert oraz szkoleń językowych?

Raczej nie na własną rękę bo może się to okazać wyłącznie stratą czasu. Dobrze jest natomiast skontaktować się z wiarygodną agencją (często są to szkoły językowe), która pośredniczy w poszukiwaniu osób do zajmowania się podpoiecznymi w podeszłym wieku. Nie tylko dysponuje ona własną bazą rzetelnych ofert, ale też pomaga w załatwieniu formalności i organizuje bezpłatną naukę niemieckiego dla opiekunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *