Magazynier — praca, która naprawdę daje perspektywy

Wśród zawodów, na które zapotrzebowanie stale rośnie i nadal będzie rosnąć, nie sposób pominąć magazyniera. Powstające niemal masowo centra logistyczne, hale wysokiego składowania i magazyny przeładunkowe generują ogromne zapotrzebowanie na pracowników. Również większość zakładów produkcyjnych oraz część dużych firm handlowych potrzebuje na etacie kilku magazynierów. To samo dotyczy wielkopowierzchniowych sklepów i hurtowni.

Magazynier to zawód gwarantujący stabilne zatrudnienie przez cały okres aktywności zawodowej. Na dodatek profesja jest dobrze płatna a zakres obowiązków na tyle uniwersalny, że zmieniając pracę, niewiele czasu potrzebujesz na przystosowanie się do nowych warunków. Wszystko to sprawia, że magazynier to zawód z przyszłością. Na czym polega praca i w jakich warunkach się odbywa?

Na czym polega praca magazyniera?

Na pracę magazyniera składają się ogólnie trzy typy czynności: przyjmowanie towaru, jego wydawanie oraz rozmieszczanie na terenie magazynów. Zarówno odbiory, jak i wydania mogą mieć charakter wewnętrzny (gdy ładunek dystrybuowany jest w ramach firmy) lub zewnętrzny (dotyczy to odbioru towaru od dostawcy lub załadunku wyrobów i produktów, którymi dysponuje przedsiębiorstwo).

W zależności od profilu firmy, transport odbywa się przy pomocy wózków ręcznych lub elektrycznych, spalinowych czy na gaz, natomiast same towary składowane są na różnych wysokościach. Niektóre ze stanowisk będą więc wymagały posiadania konkretnych uprawnień – np. potwierdzenia odbycia kursu na kierowanie wózkami widłowymi lub lekarskiego zaświadczenia i braku przeciwwskazań do pracy na wysokości pow. 3,5 m.

Dodatkowo jedną z najważniejszych kompetencji magazyniera jest umiejętne lokalizowanie towaru i umieszczanie go w odpowiednim miejscu – powinien więc znać politykę magazynową firmy, umieć korzystać ze stosowanych w niej programów i urządzeń – np. czytników kodów kreskowych.

Wynagrodzenie i perspektywy awansu

Magazynier to dosyć dobrze płatny zawód – standardowo na tym stanowisku zarabia się ok. 5 000 zł brutto. Wiele zależy od specyfiki firmy i od posiadanych kompetencji. Jeśli masz kurs na wózki widłowe, uprawnienia do pracy na wysokości a do tego pewien staż pracy, najprawdopodobniej zarobisz więcej. Stanowisko magazyniera jest świetne dla osób rozpoczynających dorosłe życie – już na starcie zarobki są większe niż płaca minimalna. Sprawdź warunki płacowe na stanowisku magazyniera na https://www.gowork.pl/praca/magazynier;st/katowice;l – w tym przypadku zobaczysz nie tylko wynagrodzenie, ale realną ilość ogłoszeń pracy dla magazynierów w Katowicach.

Perspektywy awansu magazyniera są silnie powiązane ze strukturą konkretnego przedsiębiorstwa. W niewielkich firmach, gdzie pracuje tylko kilku magazynierów, takiej możliwości raczej nie ma. Bardziej złożona ścieżka kariery otwiera się natomiast przed pracownikami dużych firm – np. magazynów przeładunkowych czy dużych producentów. W nich najczęściej możesz awansować z młodszego magazyniera na kierownika magazynu, zarządzać własnym zespołem i oczywiście dobrze na tym zarabiać.

Warunki pracy magazyniera – różne w zależności od firmy

W zależności od profilu działalności firmy, warunki pracy mogą się znacznie różnić w poszczególnych magazynach. Najtrudniejsze będą one w magazynach zewnętrznych, narażonych na działanie czynników atmosferycznych. O wiele łatwiej pracuje się w środowisku częściowo zautomatyzowanym, w nowoczesnych halach, gdzie sporą część pracy wykonują roboty i komputery. O szczegółach zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie czytaj w konkretnych ofertach pracy na https://www.gowork.pl/praca/magazynier;st/wroclaw;l – w tym przypadku to oferty pracy dla magazynierów we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *