Jesteś programistą? Sprawdź jak stworzyć profesjonalny profil na platformie LinkedIn!

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zmienił się nie tylko rynek pracy, ale również sposoby jej poszukiwania. Kiedyś poszlibyśmy do naszych potencjalnych pracodawców z wydrukowanym CV i listem motywacyjnym wyrażając chęć do pracy w danym miejscu. Obecnie wystarczy włączyć internet i znaleźć interesującą nas ofertę pracy.

Czym jest LinkedIn?

LinkedIn jest międzynarodowym portalem społecznościowym, założonym w celu ułatwieniu nawiązywaniu kontaktów zawodowo-biznesowych. Dział on od 2003 roku. Można na nim znaleźć wiele ofert pracy bądź stażu lub nawiązać różne relacje zawodowe i zdobywać nowe umiejętności. Dzięki obecności na LinkedInie podnosimy swoją wartość na rynku pracy – sami sobie robimy “reklamę”.

Czy poszukiwanie pracy zaczynać od LinkedIn?

Posiadanie dobrego i kompletnego profilu na LinkedIn to Twoja wizytówka. W ten sposób pozyskasz wiele kontaktów, klientów czy potencjalnych pracodawców. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to nic się nie martw – platforma posiada kreator konta, który pomaga Ci w uzupełnieniu informacji na Twój temat.

Jak stworzyć dobry i skuteczny profil kandydata na LinkedIn?

Dobry profil na LinkedIn jest potrzebny niezależnie od Twojej specjalizacji. Co jednak możesz zrobić jako programista, aby wyglądał on bardziej korzystnie?

Zdjęcie i tożsamość

Chcesz zostać zauważony przez rekruterów? Dobre zdjęcie, imię i nazwisko to podstawa. LinkedIn to nie Instagram, gdzie możesz mieć swój wymyślony nick i śmieszny awatar. Tutaj trzeba podejść do sprawy bardziej profesjonalnie. Zdjęcie na LinkedInie nie musi być tak formalne jak do dowodu czy paszportu. Wystarczy, że będzie ono zawierało widoczną twarz i przedstawia Cię w korzystnym świetle. 

Treść nagłówka

Krótki i treściwy – jeden rzut oka rekrutera powinien wystarczyć, aby wiedział czym się zajmujesz. Możesz użyć do tego słów kluczowych bądź po prostu napisać swoje stanowisko.

Podsumowanie

W tej sekcji możesz uzupełnić swój biogram, napisać czym się zajmujesz bądź czym chciałbyś się zajmować na nowym stanowisku. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w podsumowaniu zawrzeć informacje na temat swoich dotychczasowych osiągnięć czy chęci przebranżowienia się.

Doświadczenie

Każda z pozycji w tej sekcji zawiera składa się z:

  • stanowiska,
  • pracodawcy,
  • czasu pracy,
  • opcjonalnego pola z opisem.

Skrótowość jest często mile widziana, jednak w tym przypadku warto skorzystać z pola z opisem i dokładnie opisać czym na danym stanowisku się zajmowaliśmy bądź nadal zajmujemy. Jeżeli jesteś dopiero początkującym programistą i szukasz pracy w tym kierunku nie posiadając dużego doświadczenia w tym zakresie – nie martw się. Napisz wszystko z czym do tej pory miałeś do czynienia, nawet jeżeli umiejętności te nie są związane ze stanowiskiem, na które chcesz aplikować. 

Wykształcenie

Wiele osób twierdzi, że wykształcenie nie jest obecnie tak bardzo ważne, jednak nadal jest ono brane pod uwagę. Na twoim profilu na LinkedIn powinna się jednak informacja na temat ukończonych przez Ciebie studiów. Możesz również wpisać temat pracy magisterskiej bądź inżynierskiej – jest to podpowiedź dla rekrutera, jakimi obszarami do tej pory się zajmowałeś. Wpisz również wszystkie ukończone przez Ciebie kursy i certyfikaty oraz krótko je opisz – w ten sposób Twój profil będzie bardziej atrakcyjny, a przeglądający więcej się o Tobie dowiedzą.

Umiejętności

W tej sekcji wpisujesz wszystkie umiejętności które posiadasz – od technicznych i miękkich, po te nabyte zawodowo. Wykorzystaj do tego słowa kluczowe, które wyświetlają się po wpisaniu pierwszych liter danej umiejętności.

Rekomendacje

Zmieniając branżę możesz poprosić o rekomendację swoich obecnych bądź byłych współpracowników. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy brakuje Ci doświadczenia lub zmieniasz branżę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *