rekrutacja pracowników online

Jesteś ofiara mobbingu? Co należy w takiej sytuacji zrobić?

O mobbingu mówi się w Polsce coraz głośniej i częściej. Tego rodzaju zachowania w miejscu pracy są piętnowane, przez co zjawisko to nierzadko zwalcza się już w zarodku. Niestety, nie oznacza to, że mobbing całkowicie zniknął z polskiego rynku pracy. Wielu pracowników wciąż pada ofiarą szykan oraz prześladowań w miejscu zatrudnienia. Co gorsza, często nie wiedzą, jak walczyć ze swoimi oprawcami.

Mobbing wciąż pozostaje tematem wstydliwym. Wiele przypadków prześladowań w pracy nie zostaje nigdzie zgłaszanych, gdyż ofiary boją się utracić zatrudnienie. To oczywiście zrozumiałe, przy czym funkcjonowanie na co dzień w takim środowisku stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego osoby prześladowanej. Mobbing z wielu względów powinien być zwalczany w każdym przypadku możliwie w swojej najwcześniejszej formie. Polskie prawo przewiduje konkretne kary dla pracowników dopuszczających się tego haniebnego czynu. Aby jednak zostali pociągnięci do odpowiedzialności, należy samemu zadbać o kilka istotnych kwestii.

Pomoc prawnika

Już na samym początku walki z mobberem, warto zwrócić się po pomoc pawnika. Po co? Przede wszystkim dlatego, by zweryfikować, czy zachowanie domniemanego prześladowcy faktycznie mogą zostać zakwalifikowane jako mobbing. Polskie prawo jasno określa cechy, jakimi powinny wykazywać się działania prześladowcy, by zostały uznane właśnie w ten sposób. Doświadczony prawnik dokładni zapozna się ze szczegółami sprawy i na wstępnie oceni, czy można mówić w tym przypadku o mobbingu. Ponadto, na wagę złota okazać może się jego pomoc w zakresie tworzenia niezbędnej dokumentacji, jaka powinna zostać złożona w sądzie oraz przy gromadzeniu materiału dowodowego.

Zbieranie dowodów

Skoro już o tym mowa – oskarżenie kogoś o mobbing jest sprawą bardzo poważną. Jeśli zależy nam na wygraniu tego konfliktu, konieczne będzie przedstawienie niezbitych dowodów na winę oskarżonego. W tym miejscu mogą pojawić się problemy, gdy mobberzy rzadko pozostawiają ślady swojej działalności. Każdy sms, e-mail czy odręcznie napisana notatka są w takiej sytuacji bardzo cenne. Gorzej, gdy prześladowanie ma jedynie formę ustną. Tu niezbędne mogą okazać się zeznania świadków lub innych osób doświadczających mobbingu ze strony oskarżonego.

Mobbing nie może być trzymany w tajemnicy

Choć wydaje się to trudne, mobbing nie powinien być trzymany w tajemnicy. Ofiara musi głośno mówić o tym, czego doświadcza w miejscu pracy. Pozwoli jej to łatwiej zdobyć świadków potrzebnych do ewentualnych zeznań. Ponadto, to wyraźny sygnał dla mobbera, że jego zachowanie spotyka się z wyraźnym sprzeciwem ofiary. To z kolei może przynieść różnorakie skutki. Część prześladowców opanowuje się ze względu na grożące konsekwencje takiego zachowania, inni z kolei intensyfikują swoje działania. Należy jednak pamiętać, że prawo stoi po stronie ofiary. Nie ma żadnych okoliczności usprawiedliwiających mobbing, więc zajścia tego rodzaju powinny być otwarcie piętnowane. Głośne mówienie o prześladowaniu pozwala również łatwiej dotrzeć do przełożonych prześladowcy, którzy mogą skutecznie zażegnać konflikt bez potrzeby kierowania sprawy do sądu.

Pomoc psychologa

Mobbing odciska wyraźne piętno na psychice ludzkiej. Ofiary często mają zaniżoną samoocenę i trudno im później odnaleźć się na rynku pracy. Po pomoc w takim przypadku warto udać się nie tylko do prawnika, ale też do psychologa lub psychiatry. Osoba doświadczająca prześladowania w miejscu zatrudnienia musi zadbać o swoje zdrowie, gdyż bez tego trudno będzie jej znieść ciężar wiążący się z prowadzeniem otwartego konfliktu z oprawcą przed sądem. Sama dokumentacja medyczna, stwierdzająca powikłania mobbingu, będzie bardzo cennym dowodem w sprawie.

Należy działać bez zwłoki

Co najważniejsze – na wszelkie oznaki mobbingu trzeba reagować możliwie szybko. Wszelka zwłoka zawsze działa na niekorzyść ofiary. Nie pozwólmy, by to zjawisko zdołało się w firmie rozprzestrzenić. Jeśli już do tego doszło, w trosce o własne zdrowie, nie wolno mobbingowi się poddawać, a walczyć o swoje prawa i godność.

Wsparcie merytoryczne: Adwokat Wrocław Kancelaria Sobota Jachira

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *