Dlaczego nie warto podejmować pracy na czarno jako opiekunka seniora?

Na pracę na czarno nadal decyduje się wiele Polaków chcących świadczyć usługi opiekuńcze w Niemczech. Nie podpisując umowy z pracodawcą, przede wszystkim chcą oni uniknąć płacenia podatków, jednak zysk z pracy na czarno jest o wiele mniejszy, niż się wydaje, a brak umowy może być dużym problemem. Jakie są konsekwencje pracy na czarno jako opiekunka seniora w Niemczech?

Jakie są konsekwencje pracy na czarno?

Praca na czarno w Niemczech tzw. Schwarzarbeit jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny. Udowodnienie, że doszło do Schwarzarbeit oznacza, że niemiecki urząd skarbowy może nałożyć karę w wysokości 5000 euro lub 5 lat pozbawiania wolności. Dotkliwą konsekwencją pracy bez umowy jest też wydalenie z Niemiec i zakaz późniejszego podejmowania zatrudnienia na ich terenie. Opiekunki pracujące bez umowy muszą się też liczyć z tym, że w przypadku problemów zdrowotnych z własnej kieszeni będą musiały zapłacić za wizyty u lekarza czy hospitalizacje. Nie bez znaczenia są też problemy z wyegzekwowaniem swoich podstawowych praw np. do przerwy i urlopu, prywatności, wyżywienia.

Czym jest praca na czarno w Niemczech?

Za legalną pracę na terenie Niemiec uznawana jest tylko ta w oparciu o umowę. Pracowanie jako opiekunka bez pisemnej umowy z agencją lub bezpośrednio z niemiecką rodziną jest uznawane za łamanie prawa. Tak samo postrzegane jest przez niemieckie prawo niezgłoszenie przez pracodawcę pracownika do ubezpieczenia społecznego. Za Schwarzarbeit uznaje się również nieuzyskanie odpowiedniego dokumentu uprawniającego do pojęcia zatrudnienia poza granicami kraju, czyli w Niemczech druku E-101.

Czy pracownik musi zgadzać się na pracę na czarno?

Mimo coraz większej świadomości konsekwencji pracy bez umowy ta nadal często proponowane jest opiekunkom seniorów z Polski. Warto jednak pamiętać, że podjęcie zatrudnienia na czarno nie jest jedynym sposobem na podreperowanie domowego budżetu i znalezienie zatrudnienia za naszą zachodnią granicą. Na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ na osoby zainteresowane czeka legalna praca dla opiekunek w Niemczech. Wykonywane jest ona w oparciu o umowę, gwarantuje opłacanie składek na wymagane ubezpieczenia oraz poszanowanie prawa. Przeglądając anonse szybko można się przekonać, że proponowane wynagrodzenie wcale nie jest niższe niż w przypadku pracy bez umowy, natomiast ochrona pracownika jest o wiele większa. Opiekunka seniora z umową może liczyć na ochronę niemieckich kodeksów i przepisów prawa, a także agencji pośredniczącej w zatrudnieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *