Czy warto zainwestować w siebie przed szukaniem pracy?

Z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że 80% Polaków w wieku od 24 do 65 lat nieustannie rozwija swoje kompetencje, z czego 70% robi to w sposób nieformalny. Część dorosłych Polaków dokształca się w miejscu pracy, część wybiera kursy, a jeszcze inni stawiają na szkoły dla dorosłych lub studia zaoczne albo podyplomowe.

Źródło: PARP

O tym, że warto rozwijać swoje kompetencje zawodowe, nie trzeba zatem szczególnie mocno przekonywać naszych rodaków. Warto jednak przypomnieć, co zyskujemy dzięki osobistemu rozwojowi.

Inwestowanie w siebie przed szukaniem pracy – dlaczego warto?

Pracę zmieniamy z różnych powodów, Wbrew pozorom nie zawsze chodzi o niskie wynagrodzenie, co szczególnie widać w przypadku młodego pokolenia. 76% Polaków urodzonych w latach 80. i 90. zmienia zatrudnienie ze względu na możliwość doskonalenia swoich umiejętności. Zmieniając pracę, najczęściej chcemy, żeby była nie tylko lepiej płatna, ale i ciekawsza oraz umożliwiająca wykonywanie obowiązków na wyższym stanowisku niż dotychczas. Inwestowanie w siebie i w rozwój swoich kompetencji ułatwia awans zawodowy, a nawet pozwala na całkowitą zmianę zajęcia lub branży. To jednak nie wszystko. Inwestowanie we własny rozwój to nie tylko nabywanie nowych kompetencji. W ten sposób również dowartościujemy sami siebie, stajemy się pewni siebie, spokojni o swoją przyszłość, a to również przekłada się na naszą wydajność w nowej pracy.

Sprawdźmy teraz, jakie są możliwości podnoszenia swoich kompetencji i rozwijania umiejętności zawodowych.

Kursy i szkolenia

Najłatwiej i najszybciej można zdobyć nowe umiejętności lub rozwinąć już posiadane dzięki różnego rodzaju kursom i szkoleniom. Można wybierać zarówno pomiędzy zajęciami prowadzonymi w sposób stacjonarny, jak i odbywającymi się online. Szczególnie internet daje naprawdę ogromne możliwości i pozwala uczestniczyć w kursach organizowanych nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Takich kursów online jest bardzo dużo. Proponują je różne platformy edukacyjne, szkoły, uczelnie, a także trenerzy i edukatorzy działający samodzielnie. Do tego niektóre kursy bywają darmowe, chociaż najlepsze zajęcia są najczęściej płatne. Część kursów i szkoleń kończy się egzaminami i wydaniem dyplomu.

Certyfikaty językowe i branżowe

Kompetencje i umiejętności można rozwijać w różnych obszarach. Coraz częściej wysokie stanowiska w firmach wiążą się na przykład z koniecznością znajomości języków obcych, a nawet z koniecznością posiadania certyfikatów językowych. Zdobycie takiego certyfikatu nie jest dziś trudne. Oczywiście trzeba się wykazać odpowiednimi umiejętnościami, poświęcić czas i włożyć wysiłek w zdobycie certyfikatu, ale to naprawdę się opłaca. Podobnie jest z certyfikatami branżowymi lub różnego rodzaju uprawnieniami zawodowymi. Warto je posiadać, jeśli chcemy wykonywać bardziej odpowiedzialną pracę lub wymagającą dużej wiedzy technicznej.

Studia

Dorosłe osoby mogą rozwijać swoje umiejętności i wiedzę także w ramach studiów zaocznych lub podyplomowych. W przeciwieństwie jednak do studiów dziennych inne studia są z reguły płatne. Za to są dobrym sposobem do zdobycia nowej wiedzy, jak również do pogłębienia wiedzy już posiadanej.

Jak sfinansować kursy i szkolenia?

Większość kursów i szkoleń jest płatnych. Koszt zdobywania wiedzy może być różny. W niektórych przypadkach wystarczy kilka tysięcy złotych, żeby nabyć nowe kompetencje, ale w innych potrzeba kilkunastu tysięcy złotych (np. kursy MBA). Jeśli nie mamy oszczędności, które można wykorzystać na edukację, trzeba znaleźć inny sposób na sfinansowanie zdobywania wiedzy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się pozabankowa pożyczka na raty przez internet. Dlaczego? O to zapytaliśmy eksperta.

– Pożyczka ratalna online pozwala opłacić nawet nieco droższe kursy i szkolenia, bo umożliwia pożyczenie nawet kilkunastu tysięcy złotych. To oczywiście zależy od oferty konkretnego pożyczkodawcy. Po drugie można szybko i bez skomplikowanych formalności zdobyć pieniądze. To szczególnie ważne, gdy znaleźliśmy kurs, który wkrótce się zaczyna i nie możemy czekać długo na wsparcie finansowe – zwraca uwagę ekspert marki hapipożyczki. – Istotne jest także to, że wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu, używając do tego internetu. Ponadto ratalna forma spłaty nie nadwyręża nadmiernie domowego budżetu. Ratę można bowiem dostosować do własnych możliwości finansowych, wydłużając odpowiednio okres spłaty – podkreśla ekspert.

Warto zawsze inwestować w siebie, bo to pozwala znaleźć lepszą pracę, a także podnosi samoocenę. Nowe kompetencje mogą być także sposobem na całkowite przekwalifikowanie się i rozpoczęcie kariery zawodowej w zupełnie nowej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *