Pracujesz zdalnie? Uważaj na zanieczyszczone powietrze

W obecnych czasach wielu z nas pracuje w domu, co dokłada jeszcze cegiełkę do stwierdzenia, że większość, bo ponad połowę naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Kiedy pojawiają się bóle głowy, senność, ciągłe zmęczenie, zrzucamy winę na komputer, brak słońca czy wyczerpanie obowiązkami domowymi i zawodowymi. To oczywiście też ma swój wpływ na samopoczucie, ale głównym winowajcą może być… powietrze.

Dlaczego dom choruje?

Syndrom chorego budynku dotyczy zwłaszcza mieszkań i biur, a więc pomieszczeń, w których przez wiele godzin przebywają ludzie. Na powstanie syndromu może składać się wiele czynników:

  • ograniczona lub niesprawna wentylacja,
  • toksyczne materiały budowlane i wykończeniowe,
  • stosowanie chemicznych środków czystości,
  • palenie tytoniu w pomieszczeniach,
  • nagromadzenie roztoczy kurzu i pleśni.

Objawy dotykające osób przebywających w „chorym budynku” mogą przypominać chroniczne zmęczenie lub alergie, np. pod postacią zapalenia śluzówek.

W sytuacji, gdy ilość tlenu w powietrzu jest zbyt niska, a dodatkowo powietrze jest zanieczyszczone, pojawia się zagrożenie zdrowia i życia człowieka.

Sposoby na czyste powietrze

1. Sprawny system wentylacyjny

Bez tego nie ma mowy o dobrym samopoczuciu domowników ani dobrej kondycji budynku.

Aby sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo, przyłóż kartkę papieru do kratki wentylacyjnej. Jeśli kartka zostanie zassana do środka, wentylacja jest prawidłowa. Brak ruchu kartki lub jej wypieranie świadczą o nieprawidłowej wentylacji.

Pamiętaj o regularnych, specjalistycznych przeglądach systemu wentylacyjnego.

2. Regularne wietrzenie

Natychmiastową poprawę jakości powietrza uzyskasz, wietrząc krótko, ale intensywnie – bez względu na porę roku. Mowa tu oczywiście o sytuacji, gdy na zewnątrz nie ma zagrożenia smogowego.

3. Uprawa roślin doniczkowych

Ozdoba wnętrza, która w naturalny sposób pochłania zanieczyszczenia i wzbogaca powietrze w tlen? Mowa o roślinach doniczkowych, takich jak paproć, bluszcz czy skrzydłokwiat. Warto postawić je w pobliżu np. biurka.

4. Utrzymywanie porządku

Regularne porządki to najlepszy sposób na dokładne pozbycie się alergenów i zanieczyszczeń z mieszkania.

Warto również pozbyć się wszystkich zbędnych przedmiotów „łapiących” kurz, np. grubych zasłon, puszystych dywanów, bibelotów itp.

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EUW w sklepie Homespot. Źródło: homespot.pl

5. Oczyszczacz powietrza

Urządzenie dopasowane do powierzchni pomieszczenia pomoże w skutecznym usuwaniu unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń. Na każde 10 m² powierzchni powinno przypadać ok. 80 m³/h wydajności wyrażonej w CADR.

Wśród popularnych oczyszczaczy powietrza znalazły się te marki Sharp:

 

Polecany do powierzchni maks. 48 m².

Wyposażony w zestaw filtrów: wstępny, węglowy, HEPA, które wyłapują kurz, sierść, zanieczyszczenia gazowe i pyły. Ten oczyszczacz powietrza wyposażono w przeciwpyłkową funkcję Pollen, która przyspiesza proces usuwania pyłków z powietrza, przynosząc ulgę alergikom.

 

Polecany do powierzchni maks. 62 m².

Podobnie jak pozostałe modele oczyszczaczy powietrza Sharp, ten model wyposażono w generator jonów Plasmacluster, który wytwarza cząsteczki ujemne rozbijające zanieczyszczenia w każdym zakątku pomieszczenia.

Z kolei program ION shower przygotuje Cię do efektywnej pracy lub snu poprzez emisję dużej dawki dobroczynnych jonów.

 

Polecany do powierzchni maks. 30 m².

Model ten skutecznie pozbędzie się zanieczyszczeń w niewielkich pomieszczeniach, np. w Twoim gabinecie lub w pokoju dziecka. W obu przypadkach nieoceniony będzie poziom głośności – zaledwie 15 dB przy najniższych obrotach – co gwarantuje spokojną pracę lub sen.

Sprawna wentylacja, regularne wietrzenie, porządek w domu, otaczanie się roślinami i zainwestowanie w dobry oczyszczacz powietrza to najlepsze sposoby na zdrowsze powietrze w Twoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *