biuro

Optymistyczny rok 2021 w HoReCa

Po „chudym” 2020 roku przyszedł znacznie lepszy 2021. Mimo że nie obyło się bez utrudnień związanych z ograniczeniami (szczególnie w pierwszym kwartale 2021 roku), to tegoroczne lato pokazało, że kryzys w branży HoReCa już niedługo zostanie zażegnany. Jak wynika z raportu PMR w 2021 roku rynek gastronomii hotelowej, restauracyjny i cateringu odrobi prawie połowę strat z ubiegłego roku. Przewiduje się również, że ewentualny lockdown, który może zostać wprowadzony jesienią 2021, nie będzie mieć tak drastycznych skutków dla branży, jak poprzednie obostrzenia. Co jeszcze sprawia, że 2021 rok jest naprawdę dobry dla branży HoReCa?

Co zmieniło się w 2021 roku dla branży HoReCa w porównaniu z 2020?

Rok 2020 był dla wielu firm z branży HoReCa prawdziwym koszmarem. Restrykcje nałożone przez rządy państwowe na całym świecie sprawiły, że nawet wielkie marki z międzynarodowym uznaniem doświadczyły chwilowych problemów z płynnością finansową. Nawet lato 2020 nie poprawiło sytuacji – wielu potencjalnych klientów zrezygnowało z wyjazdów turystycznych, ponieważ w tamtym okresie ryzyko związane z chorobą wciąż nie było do końca znane. 2021 rok zaczął się podobnie, czyli od ograniczeń. Wiosenne miesiące i szczególnie lato 2021 roku przyniosły jednak spore zmiany dla wielu branż, w tym szczególnie dla branży HoReCa. Poluzowanie obostrzeń, większa liczba turystów zagranicznych oraz przede wszystkim „zmęczeniem” ludzi od pandemii sprawiły, że firmy z branży HoReCa ponownie odnotowały znaczący wzrost zysków i zapotrzebowania na okazywane usługi.

Raport „Rynek HoReCa w Polsce 2021, Analiza rynku i prognoza rozwoju na lata 2021-2026”, a rzeczywistość

Głównym źródłem informacji o przewidywaniach dla rozwoju rynku HoReCa w Polsce na rok 2021 służył raport przygotowany przez firmę PMR. W raporcie wskazano na to, że rynek HoReCa w 2021 roku urośnie o ok. 14 proc. i osiągnie wartość 25,9 mld zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że te przewidywania dotyczą sytuacji, bez kolejnego lockdownu, który mimo wszystko może nastąpić późną jesienią 2021 roku. Wzrost o wspomniane ok. 14 procentów nie miał jednak przynieść wystarczających zysków, aby móc pokryć straty spowodowane ograniczeniami wprowadzonymi w 2020 roku.

Przewiduje się również, że na przestrzeni kilku lat (w 2026 roku) branża HoReCa wzrośnie o ok. 2,6 mld zł mniej, niż zakładał scenariusz przygotowany przed wybuchem pandemii. Najbardziej dotkniętym sektorem branży pozostaje gastronomia hotelowa, ponieważ jest to sfera najbardziej uzależniona od turystyki. Jednakże, jeśli przedsiębiorców nie spotka niemiła niespodzianka w postaci nowych ograniczeń, wzrost ruchu turystycznego w 2021 roku może sprawić, że wzrost w branży będzie nawet większy, niż oczekiwano. Wiele placówek gastronomicznych mogło zauważyć ogromny napływ klientów, który w wielu miejscach był nawet wyższy niż przed pandemią, jednak według raportu PMR pełna odbudowa rynku HoReCa może nastąpić dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

Optymistyczne zmiany także dla pracowników

Największe straty (w niektórych przypadkach liczone w milionach złotych) w 2020 roku ponieśli przedsiębiorcy. Poszkodowani byli jednak również pracownicy, szczególnie na obszarach, które charakteryzują się sezonowością turystyki. Na szczęście, w 2021 roku wiele firm z branży HoReCa znów zaczęło zatrudniać nowych pracowników. Wielu przedsiębiorców zapowiedziało także, że nie szykuje się do masowych zwolnień, nawet w przypadku wprowadzenia nowych restrykcji. Jak twierdzi Lech Ostrowski ze sklepu internetowego 4horeca.com.pl bardzo dobre pierwsze półrocze i lato 2021 roku sprawią, że nawet nowe ograniczenia nie zatrzymają tendencji wzrostowej w branży. Pozytywne sygnały dochodzą do Polski również z innych europejskich państw – w wielu z nich duża część mieszkańców otrzymała już jedną lub dwie dawki szczepionki, a rządy zapowiedziały, że nie będą wprowadzać już tak surowych ograniczeń, nawet w przypadku wzrostu liczby zachorowań. Dobrą oznaką dla rynku HoReCa jest również ożywienie ruchu lotniczego oraz to, że zagraniczni turyści przybywają do Polski nie tylko w okresie lata, ale również w innych porach roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *