kalkulator-vat

Kalkulator VAT – jak obliczyć VAT?

Co to jest VAT?

Podatek od towarów i usług, czyli popularny VAT lub spolszczona forma PTU, to bezpośrednia forma daniny, jaka pobierana jest na każdym szczeblu obrotu towarami bądź usługami.

Słowo „na każdym” jednak nie do końca jest precyzyjne, ponieważ ostatecznie, to konsument obciążony jest tym rodzajem podatku, co wynika wprost z zastosowania konstrukcji VAT, czyli mechanizmu, który zakłada odliczenia podatkowe na wcześniejszych etapach realizacji obrotu towarami. Problem nie tyczy się usług, które z reguły przechodzą drogą od pojedynczego przedsiębiorcy do ostatecznego konsumenta.

Zobacz też: Podanie o pracę – wzór

Ustawa o podatku VAT

Podatek od towarów i usług w chwili obecnej uregulowany jest na podstawie: art. 106e – Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, który w sposób precyzyjny opisuje elementy, stawki i sposoby naliczania podatku, w tym wynikające z niego obowiązki każdego podatnika (przedsiębiorców i konsumentów). Z punktu widzenia naliczania wartości VAT, a co za tym idzie, poprawnego naliczania podatku, przyjmuje się cztery podstawowe stawki: 23%, 8%, 5% oraz 0%, czyli towary bądź usługi zwolnione z opodatkowania. Najczęstszą stawką podatkową jest stawka 23%. Zmiany dotyczące stawek VAT bądź towarów i usług nimi objętymi, są z czasem nowelizowane, a obecna nowelizacja zakłada zmiany od 1 lipca 2020 roku.

Zobacz też: Jak napisać CV? Wzór do pobrania

Jak obliczyć VAT? Kalkulator VAT

Aby prawidłowo wyliczyć stawki VAT, przy zastosowaniu danego progu podatkowego, należy zastosować wzór obliczania, czyli tzw. kalkulator VAT. Kalkulator VAT zakłada wyliczenie kwoty podatku od kwoty brutto, ponieważ z tym jest na ogół największy problem. Obliczenie wartości VAT od kwoty netto nie stanowi problemu, bowiem wystarczy do kwoty netto towaru czy usługi doliczyć odpowiednią stawkę.

Zobacz: Aneks do umowy najmu nieruchomości

W przypadku kwoty brutto towaru, do wyliczenia kwoty VAT, przyjmuje się za wzór: w liczniku wartość brutto towaru pomnożona stawką podatku, w mianowniku natomiast liczba 1 oraz dodana do niej stawka podatku VAT.

Przykład obliczania VAT:

Kwota brutto towaru to 999 zł. W liczniku zatem wychodzi 999 x 23%, co daje kwotę 229,77. Dzieląc przez mianownik, czyli liczbę 1,23, wartość wyliczonego podatku wynosi 186,80 zł.

Kalkulator VAT:





Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *