Inwestycja w Assessment & Development Center – czy to się opłaca?

Assessment & Development Center najczęściej stosuje się w sytuacjach selekcyjnych, głównie przy rekrutacjach, ocenach pracowniczych czy też restrukturyzacjach w przedsiębiorstwach. Narzędzia te pomagają w podejmowaniu decyzji i utwierdzają w przekonaniu o ich trafności. Chcesz wiedzieć, czy inwestycja w dopasowywanie do Assessment & Development Center się opłaca? Czytaj dalej!

Assessment & Development Center — rzetelna ocena kompetencji

Wykorzystanie wymienionego narzędzia pozwala na uzyskanie rzetelnej oraz obiektywnej oceny kandydatów. Stąd też strategie te uważane są za niezwykle pomocne i skuteczne podczas dopasowywania osoby do konkretnego stanowiska. Assessment & Development Center to badanie nie tylko kompetencji twardych, ale również taki umiejętności miękkich, takich jak:

  • asertywność;
  • szybkość podejmowania decyzji;
  • kreatywność;
  • współpraca;

Można powiedzieć, że to narzędzie kompleksowo podchodzi do tematu oceny dostosowania pracownika do stanowiska.

Wysoka skuteczność Assessment & Development Center

Assessment & Development Center nie należą do najprostszych rozwiązań, jednak są zdecydowanie skuteczne. Co prawda przygotowanie zajmuje sporo czasu i zaangażowania, jednak ostatecznie przynoszą one korzyści dla wszystkich, którzy uczestniczą w procesie rekrutacyjnym. Ponadto, dzięki Assessment & Development Center kandydat otrzymuje informacje, wiedzę i feedback, który będzie przydatny w przyszłości, np. podczas budowania swojej ścieżki kariery. Poznaje swoje mocne strony i dowiaduje się, nad jakimi elementami podejścia czy posiadanych zasobów musi jeszcze popracować.

Kompleksowość procesu a Assessment & Development Center
Narzędzie A&DC sprawdza kilka kompetencji naraz, co jest trudne w przypadku klasycznego procesu rekrutacji. W opozycji do tradycyjnych rozmów, wykorzystanie Assessment & Development Center pozwala na zainscenizowanie wielu różnych scenek oraz symulacji, dzięki którym kandydat pokaże swoje mocne strony.

Przykładowo, chcąc sprawdzić umiejętności negocjacyjne, pracy zespołowej, wywierania wpływu czy rozwiązywania problemów warto postawić na zadania grupowe, które obnażą umiejętności bądź ich brak. Jeśli zależy nam na sprawdzeniu, jak kandydat radzi sobie ze stresem oraz presją, postawmy na przygotowanie i wygłoszenie prezentacji. Jest to zdecydowanie skuteczniejszy sposób niż klasyczna rozmowa rekrutacyjna, która nie pokazuje zachowania kandydata w poszczególnych warunkach.

Assessment & Development Center — pozwól na poznanie firmy

Assessment & Development Center to nie tylko narzędzia i metody, które pomocne są pracodawcy. Z punktu widzenia kandydata, również wiele wnoszą. Może on bowiem poznać firmę, panującą tam atmosferę, wartości czy kulturę. Jest to istotne w kontekście dalszej współpracy i pomoże uniknąć sytuacji, w których kandydat szybko odejdzie z pracy, która nie spełniała jego wymagań i oczekiwań. Co więcej, wielu ekspertów wręcz zaleca, aby podczas samej sesji Assessment & Development Center zaaranżować zapoznanie kandydatka z zespołem, kierownikiem czy managerem, po to, aby już na wstępie dowiedzieć się, z kim można współpracować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *