Czym jest danina solidarnościowa?
Danina solidarnościowa, to najprościej mówiąc nowe świadczenie publiczne obejmujące osoby fizyczne i tym samym nowy podatek dla najbogatszych. Ważnym jest, że podatek obowiązuje od 1 stycznia 2019 r, więc należy brać pod uwagę wyłącznie dochody uzyskane od tego dnia. Głównym celem świadczenia jest zgromadzenie pieniędzy na rzecz wsparcia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Kogo dotyczy danina solidarnościowa?
Warto zaznaczyć, że podatek obejmuje nie tylko Polaków mieszkających w kraju, ale również obcokrajowców, którzy niekoniecznie mieszkają w Polsce, ale mają tutaj swoje przychody. Obowiązek odprowadzania tej zapłaty dotyczy jednak wyłącznie osób, których suma dochodów po uwzględnieniu wszystkich odliczeń przekroczy kwotę 1 000 000zł.
Jakiego rodzaju przychody są uwzględniane w podstawie do wliczania daniny solidarnościowej?
Trzeba pamiętać, że nie wszystkie dochody są w owym świadczeniu publicznym uwzględniane. Działalności zagraniczne, kwota otrzymana po sprzedaży nieruchomości, czy zyski uzyskane z dywidend, to kilka przykładów dochodów, których nie należy wliczać przy obliczaniu kwoty daniny solidarnościowej. Przychody o jakich jednak nie można zapomnieć, to przede wszystkim:
- Zyski z zagranicznej spółki kontrolowanej
- Dochody z różnego rodzaju akcji lub odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów, czy innych związanych z nimi elementów finansowych
- Przychody z emerytur, rent, praw autorskich, umów o dzieło, czy innych pochodnych wynagrodzeń opodatkowanych według skali podatkowej
- Zyski pochodzące z działalności rolnej, gospodarczej, działów produkcji, gdzie stawka liniowa wynosi 19%
Jak obliczyć kwotę daniny solidarnościowej?
Ważnym jest, że kwota tego podatku wynosi 4% podstawy jej obliczenia. Sam sposób kalkulowania kwoty najłatwiej wytłumaczyć na podstawie przykładu:
W roku podatkowym, dochód z działalności gospodarczej pana Janusza wyniósł 800 000zł, a kwota uzyskana po sprzedaży akcji wyniosła 400 000zł. Opłacił też składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 6000zł. Wynika z tego, że jego dochód pomniejszony o odliczenie wynosi 1 194 000zł. Podstawą obliczenia daniny będzie kwota 194 000zł, natomiast danina solidarnościowa wynosić będzie 7760zł.
Warto pamiętać, że w przypadku małżeństw, które rozliczenie roczne wypełniają wspólnie, zasada obliczania jest taka sama, gdyż danina solidarnościowa dotyczy indiwidualnie każdej osoby fizycznej.
Dodatkowo, kwotę daniny solidarnościowej należy zgłosić w urzędzie skarbowym do dnia 30 kwietnia po zakończeniu danego roku podatkowego.