Umowa ubezpieczenie AC

Czym się kierować wybierając ubezpieczenie AC?

Podczas wyboru OC większość kierujących sugeruje się ceną. W przypadku AC cena nie jest jedynym wyznacznikiem. Ten typ ubezpieczenia jest niejako szyty na miarę dla klienta. Oczywiście im więcej czynników chcemy ująć w ubezpieczeniu tym będzie on droższe. Z drugiej strony duża elastyczność pozwala nam rezygnować z rzeczy zbędnych, co z kolei obniżą cenę.

Wybierając ubezpieczenie AC warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić zakres ubezpieczenia. Istnieją dwie grupy odszkodowań typu AC. Pierwsza to ubezpieczenia od tzw. ryzyk nazwanych. Oznacza to, że ubezpieczenie obejmuje tylko te zdarzenia, które są wprost wpisane w OWU (zderzenie z innym pojazdem, zderzenie ze zwierzęciem, pożar, konkretna klęska żywiołowa etc.). Drugi rodzaj AC to ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, w tym przypadku ubezpieczyciel odpowiada za szkody spowodowane przez wszystkie zdarzenia losowe. Poza tymi oczywiście, które znajdują się na liście wykluczeń. Powinniśmy też sprawdzić czy ubezpieczenie obowiązuje tylko w Polsce czy też w innych krajach.

Ważna jest też suma ubezpieczenia. Od niej liczy się wartość szkody. Suma taka może być stała (wtedy bierze się pod uwagę wartość auta w dniu kiedy zawarta została umowa) lub zmienna (wtedy czynnikiem decydującym jest wartość pojazdu w dniu kiedy szkoda powstała). Warto też sprawdzić w warunkach ubezpieczenia jak obliczana będzie wartość naszego auta oraz w jaki sposób szacuje się wartość części zamiennych.

Warto zainteresować się też jaki jest sposób likwidacji szkody. Warianty są dwa: kosztorysowy (pieniądze otrzymujemy na konto, podstawę do wyznaczenia kwoty stanowią ceny rynkowe części i robocizny) lub serwisowy (auto jest naprawiane w serwisie, ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z nim).

Wybierając AC zwróćmy uwagę na tzw. udział własne. Jest to kwota szkody jaką musimy pokryć samodzielnie. Jeśli zależy nam na niskim AC to ta kwota będzie wyższa. Podobnie jest z franszyzą, czyli kwotą szkody poniżej której odszkodowanie nie jest wypłacane (integralna) lub określającą wielkość potrąceń z odszkodowania (redukcyjna).

Jak widać czynników decydujących o wyborze AC jest sporo, warto dobrze przemyśleć zakup tego ubezpieczenia, tak aby spełniało nasze oczekiwania a równocześnie nie rujnowało kieszeni.

Przeczytaj również: