biuro

Umowa o dzieło a umowa zlecenie – różnice

W naszym prawie istnieją 2 rodzaje umów cywilnoprawnych związanych z wykonywaniem pracy. Są to umowa o dzieło oraz umowa zlecenie. Zanim zdecyduje się na podpisanie konkretnej umowy, należy poznać różnicę pomiędzy tymi dwoma sposobami zawierania umów. Czym różni się umowa zlecenie od umowy o dzieło? Podpowiadamy!

Efekt zawarcia umowy

W przypadku umowy o dzieło efektem jest wykonanie jakiegoś przedmiotu bądź też czynności. Efektem może być zarówno przedmiot rzeczywisty, jak również nierzeczywisty. Warto pamiętać, że jeśli zleceniodawca nie będzie zadowolony to może odmówić zapłaty. W przypadku umowy zlecenie końcowy efekt nie ma znaczenia. Jest to umowa starania, a nie efektu. Dlatego też zleceniodawca nie może odmówić w przypadku gdy zleceniodawca nie da sobie rady z realizacją powierzonego zadania.

Zobacz też: Urzędy pracy w województwie pomorskim – lista

Odpowiedzialność wykonawcy dzieła lub zlecenia

Najważniejszą różnicą pomiędzy umową o dzieło a zleceniem jest odpowiedzialność za wykonane zadanie. W przypadku umowy o dzieło istotny jest rezultat wykonanego zadania, natomiast w przypadku umowy zlecenie najistotniejszą kwestią jest staranność wykonania powierzonego zadania. Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku umowy zlecenie nie bierze się rezultatu za stateczny efekt.

Zobacz też: Lista urzędów pracy na Podkarpaciu

Podobna kwestia ma się w przypadku reklamacji. Jeśli chodzi o umowę o dzieło, zleceniodawca ma spore pole manewru, natomiast w przypadku umowy zlecenie już nie.

Składki i podatki – Umowa o dzieło a umowa zlecenie

Od 1 stycznia 2017 roku na naszym rynku obowiązują minimalne stawki godzinowe na umowę zlecenie. W tym przypadku zleceniobiorca musi otrzymać stawkę godzinową pomnożoną przez ilość godzin pracy. W przypadku umowy o dzieło nie ma takich minimalnych kwot. Tam wszystko zależy od tego, jak obydwie strony się umówią. Kolejną istotną różnicą jest fakt, że w przypadku umowy o dzieło nie są odprowadzane składki zdrowotne, emerytalne, rentowe i inne. Natomiast w przypadku umowy zlecenie tego rodzaju składki są odprowadzane, co dla wielu osób może być znacznym plusem. Warto także pamiętać, że w przypadku umowy o dzieło w niektórych przypadkach można zastosować koszty uzyskania nie 20%, a 50%. Chodzi o przypadki, gdy umowa zakłada wykorzystanie praw autorskich.

Inne:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *