onboarding

Onboarding – wdrażanie nowego pracownika

Jak wdrożyć nowego pracownika do pracy? Jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony onboarding? Osoba rozpoczynająca nową pracę jest często zdenerwowana, podekscytowana, nie wie co ja czeka w miejscu, w którym może spędzać w najbliższej przyszłości codziennie kilka godzin. Takiej osobie najczęściej towarzyszą różne emocje.

Zobacz też: podanie o pracę wzór do pobrania

Onboarding – co znaczy?

Onboarding, pojęcie które w takim przypadku jest niezwykle ważne, znaczy nic innego jak adaptacja pracownika. Z języka angielskiego pojęcie „on boarding” oznacza „wszyscy na pokład”. Jest to wiele procesów, które umożliwiają i pomagają nowemu pracownikowi poznać firmę, jej otoczenie oraz ludzi tam pracujących. „Z psychosocjologicznego punktu widzenia adaptacja oznacza przystosowanie człowieka do nowych warunków lub środowiska. Jest to dla jednostki sytuacja trudna pod względem psychologicznym, mogąca mieć wpływ na jej funkcjonowanie w przyszłości”. (J. Woźniak 2013, s.292-293)

Elementy onboardingu

Onboarding pracownika, czy inaczej jego adaptacja powinna zawierać wiele elementów, nowy pracownik powinien przede wszystkim poznać strukturę firmy, jej procedury, historię, wartości, zarządzenia, przepisy. Strategia, zwyczaje i cele firmy oraz inne podstawowe czynności jak obsługa urządzeń, również powinny mu zostać przedstawione.

Zobacz też: CV wzór do pobrania

Dobrze przeprowadzony onboarding pracownika powinien się rozpocząć już od pierwszego dnia pracy, ważny jest nawet pierwszy dzień. Niezwykle pomysłowe jest nawet zaznajomienie pracownika ze specyfiką pracy jeszcze przed jej rozpoczęciem, może być to wysłanie maila z informacjami, stworzenie listy zajęć, czy rozmowa. Dobrze, aby taka wiadomość była skierowana bezpośrednio do osoby, któa ma zacząć pracę w nowej firmie. Pracownik czuje się wtedy doceniony, a jednocześnie zobowiązany do jak najlepszego wykonania swoich zadań.

Etapy wdrażania nowego pracownika – onboarding

Najlepszym sposobem przeprowadzenia efektywnej adaptacji pracownika jest stworzenie planu, tj. potrzebny jest „plan wdrożenia nowego pracownika„, czyli etapy które będzie zawierał nasz proces wprowadzania go do firmy.

Plan wdrożenia nowego pracownika powinien zacząć się od przygotowania przez pracodawcę indywidualnego miejsca pracy, czyli biurka, komputera i innych przedmiotów niezbędnych do wykonywania jego czynności zawodowych. Osoba, która rozpoczyna pracę powinna zostać poinformowana, kiedy, gdzie i do kogo ma się zgłosić pierwszego dnia pracy oraz kto może jej pomóc, jeśli nie będzie czegoś wiedziała, potrafiła. Po przyjściu do pracy warto przedstawić nową osobę wszystkim pracownikom, przedstawić czym się zajmują. Następnym najważniejszym etapem adaptacji jest przedstawienie planu pracy, przekazanie kilku prostszych zadań na początku i z dnia na dzień zaznajamianie z coraz trudniejszą pracą, organizacja szkoleń i przede wszystkim pomoc. Ważne jest to, aby Onboarding pracownika nie zakończył się pierwszego dnia pracy, jest to proces, na który wpływa kilka czynników, takich jak predyspozycje nowego pracownika, rozmiar firmy, ilość osób tam pracujących.

Dobrze przeprowadzona adaptacja pracownika wpływa na jego przyszłą pracę. Czytelne, przejrzyste przedstawienie działalności firmy, zadań które będą należały do nowego pracownika szybciej pozwalają mu się zaaklimatyzować w nowym miejscu, przez co sam pracownik staje się bardziej efektywny, niezależny oraz działa jak najlepiej potrafi na korzyść firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *