outplacement

Na czym polega outplacement?

Outplacement (zwolnienia kontrolowane) – jest to plan polegający na udzieleniu pomocy i wsparcia zwalnianym zatrudnionym w szukaniu różnych opcji zatrudnienia. Czasem określany jest sposobem lekkich zwolnień. Program tenże zapewnia zbadanie poprzedniej ścieżki pracy zawodowej, wysnucie wniosków oraz ustalenie następnych etapów w dążeniu do zmiany stanowiska bądź miejsca pracy. Outplacement służy też jako wszechstronny plan wsparcia pracodawcy w prowadzeniu indywidualnych bądź masowych zwolnień pracowników.

Czemu należałoby wykorzystywać outplacement?

Instytucjom jeszcze bardziej zależy na tymże, aby ich wygląd był jak najbardziej pozytywny. Niestety mają miejsce takie sytuacje, jakie mogą go niszczyć, na przykład masowe zwolnienia. Jednakże zdarzają się wypadki, w jakich inwestorzy nie mają odmiennej drogi aniżeli obniżenie zatrudnienia, aby podtrzymać zdolność finansową. W takiej sytuacji działania takie jak outplacement wpływają na korzyść firmy, nie szkodząc jej wizerunkowi, natomiast równocześnie stawiając byłych pracowników przed kolejnymi wyzwaniami, przygotowując ich do odejścia w delikatny sposób.

Outplacement w niewielkiej spółce

Polskie prawo nie zobowiązuje mikroprzedsiębiorstw oraz niewielkich spółek do organizowania outplacementu. Nie znaczy to jednakże, iż nie można zastosować programu dla odchodzących pracowników. Po pierwsze, można w tenże sposób pomóc osobie, jaka poprzez lata wpływała na wykonywanie działalności gospodarczej, być może przyczyniając się do jej rozwoju. Po drugie, outplacement zapewnia tworzenie dobrego obrazu marki w środowisku handlowym. Prowadząc małą działalność gospodarczą nie można pozwalać sobie na wykorzystanie działań, jakie wykorzystują ogromne przedsiębiorstwa.

Typy outplacementu

Outplacement dzielimy na indywidualny i grupowy. Pierwszy spośród wyszczególnionych dotyczy ludzi z kadry kierowniczej i najistotniejszych fachowców konkretnej spółki. Mechanizm tenże może też mieć charakter wewnętrzny – w takich wypadkach mechanizm wykonują zatrudnieni firmy. Jest też outplacement zewnętrzny – wówczas spółka zatrudnia specjalistyczną spółkę, jaka specjalizuje się w zwolnieniach nadzorowanych. Outplacement może także być wykonywany w taki sposób, żeby najistotniejszy był jego efekt, więc odnalezienie zatrudnienia poprzez zwalnianych ludzi. Poniektóre instytucje zorientowane są też na mechanizm, więc szkolenia i konsultacje. Na outplacement składa się szereg czynności, takich jak ocena aktualnej sytuacji, opracowanie koncepcji, przekazanie zatrudnionym danych na temat opracowanego projektu outplacementu natomiast również zastosowanie programu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *