praca na budowie

Ilu obcokrajowców pracuje w Polsce?

Jak podają oficjalne statystyki prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny, w Polsce pracuje coraz więcej obcokrajowców. Widać co również na co dzień, szczególnie w dużych miastach, gdzie co chwila spotkać można imigrantów wykonujących różnego rodzaju prace. Ilu ich jest tak naprawdę w Polsce? Postaramy się odpowiedzieć na pytanie o liczbę pracujących obcokrajowców w naszym kraju.

Ponad pół miliona obcokrajowców na rynku pracy w Polsce

Polaków do pracy brakuje, wielu przedsiębiorców wciąż szuka stałego pracownika. Według danych ZUS ponad 587 tysięcy cudzoziemców ze 170 krajów płaci składki w Polsce. A to tylko dane o legalnie przebywających w Polsce cudzoziemcach. Jest ich tak naprawdę znacznie więcej, ale trudno sprawdzić ilu skoro do Polski przyjechali nielegalnie lub przeszli przez zieloną granicę. Ważne, aby pracowali i generowali przychody dla firm, własne dochody i płacili uczciwie podatki w Polsce.

Zobacz też: lista urzędów pracy w województwie śląskim

Ukraińcy najliczniejszą grupą pracujących obcokrajowców

Najliczniejsza jest grupa obywateli Ukrainy – w rejestrach jest ich 441 tysięcy. I nadal potrzeba więcej, bo pracowników brakuje. Ostatni mówi się o otwarciu granicy w kierunku Niemiec dla pracowników z Ukrainy, co może negatywnie wpłynąć na polski rynek pracy, z którego zniknie wielu pracowników tymczasowych. Czas jednak pokaże jak ta sytuacja się rozwinie.

Skąd jest najwięcej pracowników?

Do Polski przyjeżdżają Białorusini, Wietnamczycy, Mołdawianie, Rosjanie, Gruzini, Hindusi, Chińczycy, Rumuni oraz Włosi. Tych ostatnich jest aż 4400 w naszym kraju. Najwięcej jest osób w wieku 25-29 lat. Pracownicy pracują w różnych branżach, wielu na produkcji, w sklepach czy sprzątając, nie brakuje też osób z dyplomami wyższych studiów. Wielu jest informatyków, lekarzy, psychologów oraz pedagogów. Niejedna firma szuka pracowników i chętnie zatrudnia cudzoziemców.

Przeczytaj też: lista urzędów pracy w województwie Wielkopolskim

Gdzie pracują ludzie z innych krajów? Praca imigrantów

W dużych i małych miastach, czyli tam, gdzie trafią. Praca jest wszędzie, nie mają zatem problemów. Muszą tylko nauczyć się języka polskiego, bo brak znajomości tego języka to poważny problem. Warto zwracać uwagę na słabą znajomość tego języka i wprowadzić kursy dla obcokrajowców mieszkających w Polsce. To pomoże im w pracy oraz integracji z Polakami. 

Zainteresował Cię temat obcokrajowców na rynku pracy w Polsce? Przeczytaj także:

Jak skutecznie szukać pracy w Polsce?

Jak szukać pracy za granicą?

Bezrobocie w Polsce po 1989 roku