różnice między wup i pup

Bezrobocie w Polsce po transformacji ustrojowej

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce od lat 90-tych bardzo się zmieniło. Różnice w punktach procentowych były ogromne, a trendy nadal się zmieniają, choć od kilku lat można obserwować dość stabilny spadek. W ciągu ostatnich 30 lat rejestrowaliśmy już bezrobocie na poziomie od 2 do nawet 20%. Jak przedstawiają się dane z ostatnich lat?

Bezrobocie w Polsce od lat ’90

Od 1990 roku, gdy bezrobocie wynosiło w Polsce średnio 2.5%, przez kolejne 10 lat miało ono tendencję wzrostową. Przez to urzędy pracy dosłownie zalane były petentami.

Sprawdź: Urzędy pracy na Mazowszu

Najwyższy poziom bezrobocia

Kulminacyjnym momentem okazały się lata 2002-2005, gdy bezrobocie rejestrowane utrzymywało się na stałym poziomie około 18-19%. W praktyce oznaczało to miliony Polek i Polaków było bez pracy. Spowodowało to wiele problemów strukturalnych, odbijających się znacząco na gospodarce w tamtym czasie.

Sprawdź: Urzędy pracy w Wielkopolsce

Na szczęście w kolejnych latach dzięki poprawie sytuacji na rynku oraz odpowiednim działaniom na poziomie państwowym dokonano zmian makroekonomicznych i bezrobocie sukcesywnie, z niewielkimi fluktuacjami, spadało.

Bezrobocie po 2005 roku w Polsce

Największy spadek odnotowano między styczniem 2006, gdy poziom bezrobocia uplasował się na poziomie 18%, a grudniem 2007, kiedy spadł o prawie 7 punktów procentowych do poziomu 11,2%. Rok 2015 okazał się być tym szczęśliwym czasem, kiedy bezrobocie osiągnęło magiczny próg 10% i od tego czasu nadal spada. W tym momencie Główny Urząd Statystyczny określa średnie bezrobocie w Polsce na nieco ponad 5%. Mamy nadzieję, że ten trend spadkowy się utrzyma w kolejnych latach. Na ten moment Polska osiąga korzystniejszy wynik niż średnia w Unii Europejskiej, gdzie bezrobocie wynosi około 6,5% według oficjalnych danych Eurostatu z lutego 2019.

Przeczytaj również: