podatek emerytów

Podatek od emerytury

Jak obliczyć podatek od emerytury? Przydatny KALKULATOR

Wiele osób zastanawia się jak to możliwe, że emerytom zabiera się z ich skromnych emerytur jeszcze podatek. Przecież pobierając pensję całe życie płacili podatki, z których miała być opłacana m.in. ich emerytura. Dlaczego więc emeryci dalej, będąc na emeryturze i pobierając swoje ciężko wypracowane świadczenia, muszą płacić podatek. Ile wynosi podatek dla emerytów i jak go obliczyć? Może nie obyć się bez kalkulatora podatkowego do obliczenia emerytury.

Obliczanie wysokości podatku od emerytury

Niestety emeryt musi dalej płacić podatki. Chodzi m.in o podatek dochodowy oraz o składkę zdrowotną. Prawo podatkowe skonstruowane jest w ten sposób, że opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody, jakie posiada obywatel. Oznacza to, że nawet jeśli dostaje tylko emeryturę to i od niej musi uiścić odpowiednią kwotę podatku. Jaką? Ile wynosi podatek od emerytury? Przedstawiamy kalkulator emerytalny do obliczenia podatku od świadczeń emerytalnych.

Obliczanie podatku – emerytura NETTO i BRUTTO

O kwoty brutto emerytury, czyli zawierającej podatek należy odliczyć odpowiednio składkę na ubezpieczenie zdrowotne 9% oraz 18% podstawy podatku. Należy też wziąć pod uwagę kwotę wolną od podatku, od której ie trzeba odprowadzać daniny nawet w przypadku emerytury.

Emerytura Brutto i Netto – przykład obliczeń

Jeśli więc emerytura wynosi 2000 zł brutto to aby obliczyć ile wynosi podatek od emerytury najpierw musimy odjąć podatek na ubezpieczenie zdrowotne, czyli podatek na składkę zdrowotną emeryta wynoszący 9 procent.

2000 x 0,09 = 180 zł

Do tego dodajmy też zaliczkę na podatek dochodowy 18 procent:

2000 x 0,18 = 360 zł

Podatek od emerytury wynosi więc 540 zł. Oczywiście obliczają tę kwotę trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kwotę wolną od podatku.

Przeczytaj również: