CBOP Centralna Baza Ofert Pracy

Profil zaufany – co to jest i jak używać?

Profil zaufany to nic innego jak środek służący do naszej identyfikacji w Internecie. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób potwierdzić swoją tożsamość, a także złożyć podpis elektroniczny, który zastępuje podpis własnoręczny.

Profil zaufany znajduje zastosowanie przy załatwianiu spraw urzędowych. Po jego założeniu można składać podania i wnioski przez Internet, bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach. Jest to niezwykle wygodne narzędzie, zwłaszcza dla osób, które dysponują niewielką ilością czasu wolnego bądź w przypadku, gdy ogranicza je stan zdrowia. System ten jest na tyle intuicyjny, że z pewnością każdy zrozumie jego funkcjonowanie. Dodatkowo znajdują tam wskazówki i porady jak wypełniać dane dokumenty i jak przesłać je do właściwego urzędu. Część danych uzupełniana jest także automatycznie na podstawie naszych danych osobowych podanych przy rejestracji. Złożenie dokumentów przez profil zaufany jest zatem niezwykle proste.

Profil zaufany – zastosowanie

Profil zaufany znajduje zastosowanie przy załatwianiu spraw urzędowych. Po jego założeniu można składać podania i wnioski przez Internet (przeczytaj o rejestracji bezrobotnego przez Internet), bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach. Jest to niezwykle wygodne narzędzie, zwłaszcza dla osób, które dysponują niewielką ilością czasu wolnego bądź w przypadku, gdy ogranicza je stan zdrowia. System ten jest na tyle intuicyjny, że z pewnością każdy zrozumie jego funkcjonowanie. Dodatkowo znajdują tam wskazówki i porady jak wypełniać dane dokumenty i jak przesłać je do właściwego urzędu. Część danych uzupełniana jest także automatycznie na podstawie naszych danych osobowych podanych przy rejestracji. Złożenie dokumentów przez profil zaufany jest zatem niezwykle proste.

Profil zaufany – zakładanie profilu

Założenie profilu zaufanego także nie jest trudnym zadaniem. Do wyboru mamy dwie możliwości. Można zrobić to przez Internet bądź w punkcie potwierdzającym. Opcja złożenia wniosku o założenie profilu zaufanego online dostępna jest dla tych osób, które posiadają konto w banku lub w systemie przedsiębiorcy, pod warunkiem, że dana instytucja ma możliwość potwierdzenia danych. Ich wykaz znajdziemy na stronach rządowych.

Przeczytaj też: CBOP, czyli znajdź pracę w Centralnej Bazie Ofert Pracy

Możliwość złożenia wniosku przez Internet przysługuje też osobom, które posiadają kwalifikowany podpis elektroniczny. W innym przypadku po złożeniu wniosku online, dane należy potwierdzić osobiście w urzędzie bądź w wybranych placówkach bankowych, których wykaz także znajduje się na stronie rządowej.

Przeczytaj też: